Пътят към щастието: ексклузивна среща с британския писател Мат Хейг

Мат Хейг е автор на световния бестселър "Причините да останеш жив"

Пътят към щастието: ексклузивна среща с британския писател Мат Хейг

Реклама

Валерия Скимици разказва уникалната история на  британския писател Мат Хейг, автор на световния бестселър "Причините да останеш жив". Книгата се превръща в бестселър още в момента, в който излиза, а последната му книга "Среднощната библиотека" беше определена от читателите за най-добър роман за 2020 година. Той е бил в тежка депресия и това е началото на неговата история. 

24-годишен той страда от много тежка депресия. 800 000 души в света годишно слагат край на живота си и той е бил един от хората, който е искал да сложи край на живота си. Това, което го спира, е мисълта какво ще се случи, ако направи тази последна крачка и скочи от ръба и какво ще се случи, ако не успее да се самоубие. Той започва да мисли за причините, които животът дава, за да продължи човек да живее. 

След критичния момент, той решава да се пребори с депресията си, отчасти с лекарства, това, което му помага, са тичането, четенето, писането. Затова и започва да пише първите си книги. Жени се, раждат се двете им деца.

Мат Хейг пише 13 години след опита си за самоубийство. През 2002 г. излиза първата му книга, а "Причините да останеш жив" е публикувана през 2015 г., която е и големият му пробив. 

"Ако тогава можех да се видя на 45-годишна възраст, това може би щеше да е достатъчно. Защото на 24 години не виждах никакво бъдеще за себе си. Бях напълно убеден, че всичко лошо, което може да се случи, ще се случи. През 2020 г. по целия свят се говори много за несигурността, за COVID-19, за това, че не знаем много неща. Но според мен несигурността е положително нещо, защото дори и нещо лошо да се случи, фактът, че не е сигурно, значи, че винаги има място за надежда. Така че, бих се опитал да внеса повече вяра в бъдещето в моето по-младо Аз. И щях да му кажа, че няма да бъде точно този човек завинаги, защото мозъците ни буквално се променят. Има нещо, наречено невропластичност, което способността на мозъка да променя структурата си чрез нещата, които правиш, книгите, които четеш, хората, които срещаш. Постоянно се променяме и ставаме по-различна версия на себе си. Така че ти оставаш жив, заради другите хора, но не само за тези, около теб, а за хората, които ще срещнеш в бъдеще, а също и за хората, които самият ти ще бъдеш в бъдеще. Оставаш жив, заради човека в бъдещето, който ще погледне назад и ще е благодарен, че си издържал." - сподели Мат Хейг.