Здравословно готвене и хранене за диабетици

Немският натуропат графиня Ангелика Волфскийл дава полезни съвети, докато готви пред камерата

Здравословно готвене и хранене за диабетици

Реклама

Днес съм на гости при шеф Дорина, за да приготвим едно ястие, подходящо за диабетици – къри със зеленчуци. Подходящо е също и за хора с наднормено тегло.

Ще ви представим и подходящата комбинация от Шуслерови соли за тези случаи – №9, №10 и №11. Ще ви покажем също и как се прави компрес с тях. Ще ви разкажа всичко, докато готвим.

Продуктите, с които готвим, са отгледани тук, в България. Ето, картофите например – в тях има хром, цинк, различни микроелементи, минерали. Използвахме кокосово масло и ферментирало био тофу. С ферментиралите продукти даваме на организма достатъчно протеини и ензими, които са важни за диабетиците, също и за хората с наднормено тегло, за да запазят те по-дълго чувството за засищане. Хромът помага да държим в норма кръвната захар и така няма да получаваме пристъпи на остър глад за по-дълго време.

По тази причина това е много добра комбинация за диабетиците. Така те получават всичко, от което се нуждаят за своето заболяване, за да се чувстват добре и да не се стига до онези увреждания на периферните нерви – очите, стъпалата, т.нар. парестезии, които може да се появат. Особено опасно е диабетното стъпало (burning feet). Може да си спестим всички тези проблеми с подходящото хранене, допълнено от прием на Шуслерови соли, за да останем по-дълго здрави.

Много е важно, ако съм диабетик или ако страдам от някое друго заболяване, да се погрижа внимателно за моето хранене. В допълнение трябва да се движим повече, да допълваме храната си с Шуслерови соли 9, 10 и 11. Поне един-два пъти в седмицата да си правим компрес на черния дроб с Шуслеровите мехлеми 6 и 10. Вечерта двата мехлема се втриват в областта на черния дроб в продължение на поне една седмица в началото.

Преди всичко за диабетиците е много важно да не ядат късно вечер. Да има период от време, в който не се яде нищо. Вечерята трябва да е най-късно в 19-20 ч. Така даваме възможност на организма малко да отдъхне и да се занимае със себе си, за да може да се прочисти и разтовари. Затова не бива да ядем нищо до сутринта.

За диабетиците не се препоръчва да ядат начесто, по-добре е да имат три основни хранения за деня. Съответно при тези три храния да се приемат и Шуслерови соли.

Маслата са важни за храненето, защото засищат. Кокосовото масло напоследък стана доста популярно. Всички говорят за него, защото съдържа много полиненаситени мастни киселини. Те са особено полезни и важни за диабетиците, за да се противопоставят на свободните радикали, за да раздвижат обмяната на веществата и да подпомогнат “уморената” задстомашна жлеза.

Помагат също и на инсулиновите рецептори да изиграят по-добре ролята си на “ключалка” за инсулина. Вижте какви пъстри зеленчуци сме избрали за нашата рецепта - червени и зелени чушки, тиквички, лук и малко чили, за да подпомогнем храносмилането. Ето и висококачествени подправки.

Тук имаме всичко, от което се нуждаят диабетиците – витамин С, хром, цинк. Получаваме баластни вещества, за да храним полезните бактерии и да регулираме червата по този начин. Чрез ферментиралото тофу получаваме ензими, които подпомагат храносмилането, за да е по-ефективно.

Имаме много пъстри зеленчуци, вторични растителни вещества в комбинация с витамините В. Тези витамини действат профилактично на неврологичните увреждания, които може да получат диабетиците.

Разбира се, има различни възможности да нарежем зеленчуците. Ние ги нарязахме на кубчета. Когато режем на кубчета или кръгчета, тогава продуктите действат по-скоро загряващо на организма. Така са правели едно време домакините през зимата. Те са съхранявали каквото могат в килера през студените месеци и са приготвяли храната, като са я режели на шайби или кубчета.

Летните зеленчуци, например летните моркови или тиквички са с по-фина структура, защото обикновено са набрани съвсем скоро. През лятото се борим с горещината, затова режем по дължина или на лентички. Това действа охлаждащо. Техниката на рязане автоматично променя и вкуса на ястието.

Да, има разлика дали готвим за удоволствие или с терапевтична цел. В нашия случай правим това за диабетиците. Но и по принцип подправките като къри, сол или червен пипер слагаме винаги накрая. Това се прави със следната цел. В зеленчуците има клетъчна вода, в която се съдържат минералите. Също като нашите Шуслерови соли - ще обясня след малко. Ако при готвенето сме добавили сол в самото начало, тя влиза в реакция със съдържащите се в продуктите минерали, микроелементи. Създават се връзки, които не могат да се разградят по време на храносмилането. Тоест ние имаме висококачествени и полезни зеленчуци, но не получаваме тяхната хранителна стойност в клетките си.

За да усвояваме по-добре полезните вещества от зеленчуците, е добре да приемаме и Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз 9, 10 и 11. Вземаме по 5 таблетки от всяка, като най-добре е Шуслерова сол №9 да се приема сутрин, №10 – на обяд до 14 часа, а №11 – вечер.

Когато приемаме Шуслеровите соли, най-добре като гореща напитка, те подготвят нашите клетки в тялото. Карат ги да се отворят и да приемат всички онези полезни хранителни вещества от зеленчуците. Тогава нашето прекрасно къри с всички съдържащи се в него полезни вещества и минерали могат да бъдат приети от клетките. Там всички минерали, които са в недостиг, могат да бъдат подредени и балансирани, за да могат клетките и особено техните митохондрии, да вършат своята работа пълноценно. Клетките отново са готови да приемат енергия и успяват да излъчат навън всички онези важни за организма вещества, които произвеждат. Така диабетикът е изпълнен с енергия и успява да запази своето здраве.

Кърито и особено червеният пипер не бива да се запържват, защото отделят твърде силни аромати. Ако готвим с кулинарна цел, може да го правим, но за целите на терапевтичната кухня се стараем всичко да е умерено. Добрият лечебен ефект се допълва от Шуслеровите соли и мехлеми. По възможност прилагаме мехлемите един-два пъти в седмицата. Втриваме ги в кожата в областта на черния дроб, а отгоре слагаме суха затоплена кърпа. За запазване на топлината отгоре слагаме бутилка с гореща вода и се завиваме в леглото. Всъщност това е много приятно.

Как се отнасям към вегетарианството? Естествено, ако някой има нужда от животински протеини, това ястие може чудесно да се комбинира с пуешко или пилешко месо. Хората, които обичат месо, бих посъветвала да се информират какво купуват. Дали птицата е била отглеждана свободно или индустриално. Всички животни, които са отглеждани навън, имат съвсем различна обмяна на веществата и съставът на месото им е по-различен. Разбира се, хранителните вещества от месото попадат после в нашия организъм. Не е хубаво да ядем животни, птици, отглеждани в клетки.

Аз предпочитам предимно вегетарианския вариант. Но всеки има своите предпочитания. С добавянето на тофу получаваме това предимство, че приемаме и някаква ферментирала храна. Нещо, което не може да постигнем с месото.

Тофу не е храна, която е характерна за еволюцията, но така, както е приготвено от готвач Дорина, то има своето специално предназначение в нашия организъм. Ако го ядем веднъж в седмицата, не виждам да има проблем.

При зелените подправки има няколко важни неща, които Дорина интуитивно спази напълно. Те трябва да са добре измити, отцедени от водата, а стъблата се обработват заедно с листата. Точно тук е цялата сила на тези подправки – баластни вещества, минерали, вторични растителни вещества. Понеже са зелени, има много хлорофил. Това са важни хранителни вещества, особено за диабетиците. Тъй като ястието се приготвя в тиган, всичко става много бързо.

Това беше и нашето намерение – всеки да може да приготви рецептата много бързо, независимо дали е диабетик, бори се с наднормено тегло, дивертикулоза или просто с лениви черва. Едно ястие, което може да се приложи при различни заболявания или състояния и се приготвя много бързо.

Това прекрасно ястие с тофу и къри може да се консумира и от хора, които искат да регенерират своя омазнен черен дроб. Препоръчвам го и на жени в менопауза заради тофуто и на хора, които страдат от мигрена. Спектърът на терапевтичния ефект от това ястие е много широк. Да добавя, че то е и безглутеново освен другото.

Около млечните продукти напоследък има доста въпроси. Днес ние готвихме с терапевтична цел и това е по-особено. Става дума за това какво да готвим, когато човек вече е болен. В този случай препоръчвам да готвим без млечни продукти или поне без краве мляко. Знаем, че много хора не понасят това мляко и трудно го усвояват. Сиренето от краве мляко също създава стрес в стомаха. Именно с тази цел ние готвихме, без да използваме млечни продукти. Вместо тях сложихме оризово мляко, което много харесвам. Всеки трябва да има свободата какво да избира.

Показвайки нашата рецепта днес, искаме да дадем някаква обща насока и идеи на хората, които искат да се хранят здравословно.

По-важното е, че каквото и да готвим, се нуждаем от Шуслеровите соли. Ние искаме храната да достигне до сърцевината на клетките, а царският път това да се случи, са именно Шуслеровите соли.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg