Среща с най-опитния дестилатор на джин в света - Дезмънд Пейн

"Голяма част от кориандъра, който използваме, идва от България" - споделя носителят на Ордена на Британската империя

Среща с най-опитния дестилатор на джин в света - Дезмънд Пейн

Реклама

Дезмънд Пейн е истинска икона в света на напитките. Пътят му започва от гроздобера и виното, но бързо разбира, че джинът е негова страст. Той е главен технолог на популярна лондонска марка и миналата година отпразнува 50-годишен юбилей в бизнеса.

Дезмънд Пейн: Най-важната част от работата ми е да направя така, че всички бутилки да имат еднакъв вкус. Основателят ни е написал рецептата през XIX век и е мое задължение тя да се запази непроменена. В моя офис, във фабриката ни в Лондон, неговият портрет е точно над бюрото ми и той наблюдава дали се справям. Днес има голям интерес към джина. Нови видове се създават постоянно. Аз съм създал осем нови вида за последните седем години.

Има две важни неща. Едното е вкусът. Но той е ограничен, защото езикът възприема 4-5 вкуса – сладко, кисело, горчиво, солено и умами. Но чрез аромата може да установите хиляди неща. Понякога дори е трудно да ги назовете. Така че комбинацията от вкуса и аромата е много важна. Аз винаги търся баланса. Не трябва да има доминантни вкусове.

Купуването на растенията е трудно. Трябва да имаме правилното качество. Главната съставка е хвойната, която при нас идва най-вече от Италия. Но тя не е култивирана, а диворастяща. Затова, когато я тестваме всяка есен, опитваме около 200 вида от различни снабдители и решаваме от коя по колко да вземем, така че да се получи правилната комбинация. Ако това не се случи, джинът ще е различен. И това ще е проблем за мен.

Преди година направихме едно проучване, за да видим какви са тенденциите в момента. Напоследък всички говорят за поколението „милениал“. Това са хората, дошли след мен. Оказа се, че те имат различни навици. Много от тях изобщо не пият алкохол. Може би това е модерно сега. Но една от основните тенденции, които виждаме, е това, че хората като цяло пият по-малко, но по-качествен алкохол, което е добре.

Страстта на Дезмънд към алкохола е от рано. Още като ученик се опитва да внесе скришом бутилка вино в училище. Днес не се гордее с постъпката си, но си е научил урока.

Бях хванат от директора, който беше много мъдър човек. Каза ми: „Не го пий цялото наведнъж“. Всъщност той ме научи да не бъда безотговорен с пиенето. Естествено тогава изобщо не трябваше да пия. Това е лошо. Никой да не следва примера ми. Когато бях по-млад, опитвах много и различни питиета, за да видя колко мога да понеса. Така се учат доста уроци. Няма как да кажеш на някого: „Недей да пиеш изобщо“, защото той още повече ще иска да опита. Всичко е въпрос на отговорност.

През 2015 година той е удостоен с награда за цялостен принос от престижната Гилдия на джина. А в началото на тази година получава признание и от кралица Елизабет и става член на Ордена на Британската империя.

Това беше изненада за мен. Нямах представа, че ще се случи. Други хора знаеха, но нямаха право да ми кажат. Беше прекрасно! Отидох до двореца, за да получа наградата си. Всъщност принц Уилям ми я връчи. Беше страхотен ден за мен.

Признанията правят Дезмънд още по-зает, но и по-вдъхновен.

В последния джин, който създадох, включих и чай. Вдъхновението за това дойде от пътуването ми до Япония, където чаят е традиционна напитка. Никога не знаеш от какво ще бъдеш повлиян. Така че, като пътувам, винаги гледам какво ядат и пият хората, какви растения се срещат на пътя. Казвам си „Хм, това може и да се впише добре в джина“. Между другото, голяма част от кориандъра, който използваме, идва от България. Така че, моля ви, продължавайте да го отглеждате заради мен.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg