Има ли пряка връзка между брака, службата, стреса и дълголетието?

Физическата активност оказва положително влияние върху продължителността на живота, но само ако ни носи удоволствие

Има ли пряка връзка между брака, службата, стреса и дълголетието?

Реклама

През 1921 г. американският учен д-р Луис Терман подбира над 1500 деца на 10-годишна възраст и в продължение на седем десетилетия изследва как личностните им характеристики предопределят кои от тях ще станат лидери. След неговата смърт професорът по психология д-р Лесли Мартин и нейният колега Хауърд Фрийдман решават да продължат изследването, но с по-различен фокус. Те търсят кои са факторите, влияещи върху продължителността на живота.

Лесли Мартин, професор по психология:
Според мен най-изненадващо е, че веселите и оптимистични деца всъщност живеят най-кратко. Установихме, че когато човек е в трудна ситуация, е добре да бъде изпълнен с оптимизъм. Защото, ако не вярваш, че състоянието ти ще се подобри, най-вероятно няма да продължиш активно да се грижиш за себе си. Но ако говорим за оптимизма като начин на живот, който влияе върху всяко едно решение, тогава живееш с мисълта, че нищо лошо няма да ти се случи. А това се натрупва с времето. Казваш си: ще изям още една поничка, ще карам по-бързо от ограничението, няма да си правя ваксинация и т.н. Това са малки примери, но с времето те акумулират продължителен негативен ефект върху нас.

Учените установяват, че физическата активност наистина оказва положително влияние върху продължителността на живота, но само ако ни носи удоволствие, защото тогава сме по-склонни да сме постоянни. Друго вярване, което обаче се разбива на пух и прах, е това, че стресът скъсява живота.

Понеже съм работохолик, моите родители редовно ми казваха: Трябва да намалиш темпото, да се успокоиш, иначе ще си отидеш млада. Нашите данни показаха, че ако си стресиран от работа, която мразиш, това най-вероятно не е добре за теб. Доста от хората, които изследвахме, бяха работили много през целия си живот и професиите им бяха напрегнати. Но те го правеха със страст и въпреки, че работата е била тежка, те са намирали смисъл в нея и са чувствали, че правят нещо, което е от значение. Когато случаят е такъв, има и положителни страни и те са повече от негативните.

Открихме, че дори да си дълго време необвързан, ако имаш стабилни приятелства, това оказва почти същото влияние както брака. Но ако се стигне до развод, той повишава риска от по-ранна смърт. Ако се оженят повторно, мъжете могат да увеличат шансовете си за по-дълъг живот, докато за жените това няма значение. Така че, ако жени се разведат или загубят мъжа си по-рано, това не значи, че трябва да се втурнат да се омъжват повторно. Биха се справили прекрасно и сами.

Добросъвестността значи да си отговорен, организиран, усърден. Когато започнеш нещо, да не се отказваш, докато не го завършиш. В здравен аспект тези хора са по-склонни да се грижат за себе си, по-малко вероятно е да са пушачи или алкохолици. Освен това обикновено имат по-стабилни бракове и кариери. Не е лесно да промениш характера си. Той е микс от темперамента и външните влияния върху човека. Темпераментът не може да го променим, но може да се поставим в определени ситуации и да си изградим здравословни навици и така с течение на времето може да се научим да бъдем по-добросъвестни. Това ще направи живота ни не само по-щастлив, но и по-дълъг.

Открихме, че социалните контакти са много важни – отношенията с познати, роднини, колеги. Аз винаги съм ценяла семейството и приятелите си, но след като открихме, че добрите отношения се отразяват не само върху емоциите, а и върху здравето ни, се опитвам да ги ценя още повече.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg