"Наоколо" с Радиана Божикова: Колко ръчен труд стои зад една плитка чесън?

Село Долни Раховец е наречено селото на чесъна

"Наоколо" с Радиана Божикова: Колко ръчен труд стои зад една плитка чесън?

Реклама

Чесънът е поминък за едно българско село вече повече от век. От по-едрата реколта, жените сплитат венци. В миналото с тях кичели домовете си. Дали заради минералните извори, или плодородните черноземни почви хората от село Долни Раковец произвеждали най-вкусния чесън в България.

„Свекървата ме научи и вика - „Ще плетеш и тук ще стегнеш, а надолу по-хлабаво. Че съм плела, плела по 2000 венци. Ако не е този чесън - не знам. С чесънът сме се препитавали много“, разказва Надежда Стоилова, жител на с. Долни Раковец.

Чесънът изисква внимание. Всяка година трябва да се засажда на ново място. Който умее да говори с него и да го разбира - ще има добър добив. Чесънът сам казва кога е назряло времето за беритба.

Чесновите бели скилидки са смятани за вълшебен лек. За негова родина се смята континента Азия, въпреки, че има спорове около произхода му. Той присъства в почти всички култури, религии и народни вярвания. В съвременната кухня той влиза и в най-нетрадиционни и неочаквани съчетания. Съществува шоколад с чесън, чесново сладко, сладолед с чесън и дори бира с чесън.