Духът на здравето: нови постижения в борбата с диабета

Работи се по устройства, които не само мерят кръвната захар, но и дозират сами инсулина

Духът на здравето: нови постижения в борбата с диабета

Реклама

В "Духът на здравето" гостува д-р Наталия Темелкова, един от водещите ендокринолози у нас. Ето основните акценти в нейното участие.

Какво постигна медицината през 2016 г. в борбата с диабета
Появяват се нови групи медикаменти, които подобряват гликемичния контрол, т.е. контрола на кръвната захар. Статистиката сочи, че 8 от 10 диабетици умират от сърдечно-съдови заболявания, а новите лекарства намаляват този риск с над 30% и то скоро след началото на терапията.

За жалост, близо 50% от хората с диабет не знаят, че го имат. Други пък знаят, но не взимат мерки. Високата захар не боли, но е важно в дългосрочен план да се лекува.

Основните причини за диабет са: заседналият начин на живот, рафинираните храни и преяждането.

Мнозина неглижират наследствения фактор. Ако баба ви има диабет, трябва да внимавате. Фамилната обремененост не трябва да се подценява.

Късното преминаване към инсулин също е голям проблем.

Много късогледо гледаме на финансовата страна на лечението. А всеки лев, вложен навреме в лечение, после спестява много средства.

Много важен показател е гликираният хемоглобин. Трябва да се прави тримесечно изследване, което дава по-ясна картина от текущото измерване на кръвната захар. При младите хора гликираният хемоглобин трябва да е под 7.

Предизвикателствата за 2017 г.
Работи се по устройства, които не само мерят кръвната захар, но и дозират сами инсулина.

Търсят се повече варианти за медикаменти, които не са инжекционни, защото за мнозина пациенти това е бариера.

В края на разговора д-р Неделя Щонова припомни, че хората, управляващи добре диабета, могат да прибавят от 10 до 15 години към средната продължителност на живота си в сравнение със здрави, но нехаещи за начина си на живот хора.

„За потвърждение припомняме само едно име: Боян Петров – истински герой, достоен за възхищение”.