Духът на здравето: съвременни подходи за лечение на гъбичките по ноктите

Гостува доц. д-р Гриша Матеев

Духът на здравето: съвременни подходи за лечение на гъбичките по ноктите

Реклама

38% от българите страдат от гъбични заболявания на стъпалата. При 26% от тях се откриват гъбични инфекции и по ноктите. Какво ги причинява и какви са вариантите за лечение – по темата гостува доц. д-р Гриша Матеев, председател на Българското дерматологично дружество. Ето какво сподели той пред д-р Неделя Щонова:

Ноктите издават цялостното здравословно състояние на организма ни.

Гъбичките се размножават най-добре във влажна среда и при висока температура. Неслучайно и гъбите в гората растат най-много след дъжд.

Всяка травма на нокътя улеснява появата на гъбички. Обувките с високи токчета трябва да се избягват, защото ноктите се травмират, получава се разслояване на нокътната плочка. Ноктопластиката и гел лаковете запушват нокътя и това също увеличава риска.

Проблемът е емоционален и социален, защото човек изпитва неудобство да отиде на плаж или басейн с приятели.

След 3-годишна възраст почти всички деца имат гъбички по краката си, но те невинаги се развиват. С напредване на възрастта рискът от гъбички се увеличава.

Младите хора се лекуват по-бързо, защото гъбичката расте навътре, а нокътят расте навън и с по-голяма скорост, отколкото при възрастните. Ноктите на краката растат с 0,1 мм на денонощие, а на палците – двойно по-бавно.

За съжаление, подобни инфекции са много устойчиви. Смята се, че плесенните гъбични инфекции са причина за смъртта на екипа, влязъл за първи път в гробницата на Тутанкамон.

Лечението е чрез антибиотици, локални средства или с фотосензитивни методи.

Още от 60-те години се използват лакове, но при тях проблемът е, че гъбата всъщност не е на повърхността на нокътя. Технологичният пробив в последните години е, че бе открито съединение, което може да прониква през нокътната плочка. То е като локомотив, към който се закача активната съставка.

Чрез диета не можете да се излекувате, но можете да подпомогнете състоянието си. Трябва да изключите всички храни, свързани с ферментация – сирене, хляб, бира, вино, кашкавал... И да наблегнете на съдържащи сяра храни като яйца, извара, листни зеленчуци...

Лечението е бавно – минимум 6 месеца.