Има ли нова надежда в лечението на прогресивната мускулна дистрофия

Ще разбие ли малкият Виктор клишето, че това заболяване е едно от безсилията на медицината днес? Гост в студиото е турският професор Ердал Карайоз

Има ли нова надежда в лечението на прогресивната мускулна дистрофия

Реклама

„Случайно разбрахме за заболяването, решавайки друг проблем. Мускулите на Вики са по-обемни от нормалното, походката му беше неправилна и често падаше. Отидохме на невролог, а след това генетичното изследване потвърди диагнозата. Два месеца по-късно заминахме за Турция и започнахме лечението. За щастие, Вики има големи подобрения” – споделя Моника Димитрова, майка на Виктор.

Семейството само събира 38 000 долара за първия курс на лечение с 4 процедури, защото Фондът за лечение на деца не финансира такива заболявания. В България те се считат за нелечими.

„Искам да призова всички родители на деца с подобен проблем да потърсят помощ, защото има лечение на това заболяване” – завърши майката на Виктор, който сподели в студиото, че иска да стане боксьор.

„Само в Турция има 100 000 деца, страдащи от церебрална парализа. 17 години се занимавам с изследване на стволовите клетки и смятам, че те са бъдещето на медицината. Организмът ни има голям регенеративен капацитет и чрез стволовите клетки ние го стимулираме. Имаме почти 1000 случая на терапия със стволови клетки, като повечето са успешни” – коментира проф. Карайоз.