Пореден пожар в къщата на Иван Гешов в центъра на София. Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви, че няма данни за умишлен палеж. Емблематичната сграда обаче продължава да тъне в разруха. 

Снимка: bTV

Пожарът е възникнал вчера в 7 ч. сутринта тук. Подаден е сигнал за пламнало мазе. Въпреки че фасадата е обезопасена, от нея стърчат ламарини и дървени греди.

„Това си е историческа сграда със статут на културна ценност от местно значение. Не е никак случайно, че тези сгради от време на време пламват. Донякъде това се дължи на нехайното отношение на едни или други собственици, които забравят да ги охраняват и обезопасяват. Факт е, че има клошари и наркомани с проблеми, които понякога влизат и се настаняват. Разбира се, не може да се изключи злонамерен сценарий, в който се оставят отворени именно, за да се случи нещо подобно“, каза доц. д-р Тодор Чобанов.

Историкът припомни какво е значението на сградата, която е историческа ценност. 

„Тук е живял един от по-известните членове на фамилията Гешов. Това е Иван Стефанов Гешов – виден български дипломат, активен в обществена служба. Той е първи братовчед на министър-председателя със същото име. При всички случаи това е една историческа сграда, която има и архитектурни достойнства. Тя е проектирана и построена в началото на XX век, най-популярната дата за създаването ѝ е 1903 г. и е дело на може би най-известния архитект в този период Никола Лазаров“, разказа доц. д-р Тодор Чобанов.

През 2004 година е разрешено разрушаването на къщата. Оттогава започват големи усилия за спасяването ѝ. Преди 3 години Върховният административен съд излезе с решение сградата да се запази като паметник на културата вместо да стане 7-етажен хотел.

„Това е волята както на живеещите в квартала, така и на цялата експертна общност, която се занимава с опазване на културното наследство. Преминаваше се през три глоби. В края на краищата се стигна до сценария, в който тя вече се процедира като детска градина. Това е добър сценарий, тъй като тя е била детска градина преди да бъде приватизирана при странни обстоятелства. В момента сме на финала, но очевидно собственикът не желае да я реставрира и поддържа“, допълни историкът. 

Повече от 20 години сградата е необитаема и се руши. Собственост е на частна фирма. От районната община „Средец“ казаха, че нямат контакт с нея. Ние също не успяхме да се свържем.

„Все още има съдебно дело, след което смятам, че общината би била в много по-добра позиция да постави условия на собственика, но тъй като сградата е паметник на културата компетенцията за нея е в направление „Архитектура и градоустройство“ и инспектората на Министерството на културата. Те имат връзка със собственика. Въпреки това, съм я включил в моите предложения за програмата за придобиване на Столична община. Ако не се стигне по друг начин до възстановяването ѝ от собственика, Столична община трябва да потърси начин да я придобие било на доброволна основа, или не чак толкова“, каза районният кмет на „Средец“ Трайчо Трайков.

Снимка: bTV

По думите на историка Тодор Чобанов има изготвен подробен проект за консервация и реставрация на сградата и Столична община трябва да извърши това по специалния ред на Закона за културното наследство.

„Какво трябва да се прави е съвсем ясно, въпросът е как да се стигне до желания сценарий – възстановяване на сградата в автентичен вид и детска градина, необходима на квартала“, допълни той.

За bTV от Столична община отговориха, че през 2023 г. фирмата собственик е декларирала консервация на сградата. Предстои да стане ясно дали това ще се случи.