„Преди да обсъждаме задължителна военна служба, нека да попълним кадровата армия“. Това е препоръката на бившия началник на отбраната ген. Константин Попов.

Въпросът за обществена дискусия за връщането на наборната служба е засегнат в последния доклад за състоянието на Българската армия, който беше внесен през пролетта в парламента.

Констатациите в него са, че армията ни продължава да намалява. Военните пилоти почти не летят, а моряците – не плават. 

„Задължителната военна служба е стара тема, нещата трябва да стават стъпка по стъпка. Първо трябва да попълним кадровата ни армия, второ – да видим какво може да се направи в резерва, който съвсем не е в цветущо състояние. И след това да видим как част от българското население да получи подготовка – дали в училище, дали някъде другаде, за да можем да се справяме с извънредни ситуации“, коментира ген. Константин Попов в предаването "Тази сутрин".

Той поздрави депутатите от 49-ото Народно събрание за решението възнагражденията на военнослужещите да се увеличат с 30% от 2025 г.

Генералът изрази надежда, че това няма да се промени при изготвянето на бюджета на държавата за 2025 г.

„Заплатата е един важен фактор, но не единственият. Трябва да видим условията на труд – къде живеят тези хора, къде работят. Да покажем едно отношение – почит и уважение“, допълни ген. Попов.

Бившият началник на отбраната коментира и очакваната доставка на първите F-16 2025 г. По думите му преходът към тези изтребители трябва де плавен и да не се отказваме напълно от МиГ-29.

„Военновъздушните сили трябва да са жизнени, ако ги разрушим, ще им трябва много време да бъдат съживени. Нека има плавен преход към по-добро бъдеще“, призова бившият началник на отбраната.