Реклама

Често хората си задават въпрос - как да се храня по-добре? След което си поръчват порция от пържени полуфабрикати, обилно посолени и поляти с някоя и друга биричка. Не е изненадващо, че в последствие стомасите им са изкривени от криза и неудовлетворение. 

Ако преосмислите съвсем леко хранителните си навици, ще почувствате облекчение почти веднага. Ето няколко съвета:

1. Балансираност е първата тайната на здравословното хранене

Нищо не бива да се яде по много. Преяждането и с най-качествената храна ще смути съня ви, ще натрупате наднормено тегло и ще ви направи раздразнителни. Разнообразието от хранителни продукти се свежда до няколко групи, източници на протеини, мазнини и въглехидрати. Зеленчуците и пресните плодове трябва да съставят 3/5 от храната ви. Една пета да бъде разделена между мазнини, скорбяла и въглехидрати, а останалата 1/5 да бъде с богати на протеини хранителни продукти.

СНИМКА: GETTY IMAGES/GULIVER PHOTOS

Закусвай добре, обядвай обилно, вечеряй скромно

2. Изкуството на здравословното готвене

Важно е как ще се сготви храната. За да се запазят полезните вещества (витамини и ензими) зеленчуците задушавайте на пара.

Зърнените варива (царевица, ориз, елда, жито) сварете и отцедете.

Месото и рибата печете или варете.

Пърженото ядене е вкусно, но не и здравословно.

Ценните мазнини при термичната обработка водят до образуване на канцерогенни вещества акролеини.

Бобените варива консумирайте добре сварени (леща, грах, соя, зрял фасул, нахут).

Суровите ядки са най-пълноценни.

СНИМКА: GETTY IMAGES/GULIVER PHOTOS

Изкуството на доброто хранене
 

3. Принципите за разделното хранене

Храната може да бъде и здравословна, и вкусна. За рационално усвояване на хранителните вещества спазвайте принципите на разделното хранене. Не комбинирайте протеини с въглехидрати, защото при смесването им се удължава процесът на преработка на храната. 

Ако сте консумирали протеини (месо, млечни продукти, яйца, бобови), въглехидратите (картофи, хляб, сладкиши, бонбони, мед) яжте едва след 4 часа. 

Белтъчната храна може да се поема 2 часа след въглехидратна. Плодовете яжте 40 мин. преди хранене или 2 часа след белтъчна и 4 часа след въглехидратна храна. 

Предпочитайте млечно-киселите продукти. Една кофичка кисело мляко, 100 г сирене или кашкавал всеки ден, са достатъчни за дневните нужди от калций на човек. С тях се внасят и протеините за процесите на изграждане на нови клетки и тъкани, ензими и хормони. Прясното мляко е добро, но за малките деца.

Късче бяло сирене или кашкавал след всяко хранене

4. Употребата на сол и бяла захар с мярка

Всеки човек е продукт на това, което консумира. Прекалено солените храни удебеляват кръвоносните съдове.

Избягването на тестени изделия и захарта нормализира нивото на инсулин, лептин и чревната микрофлора.

Много изследвания доказват връзка между консумацията на захар и някои поведенчески проблеми. На 65-тата годишна среща на Американската академия по неврология се докладва, че подсладените напитки със захар и с подсладители повишават риска от депресия. 

СНИМКА: GETTY IMAGES/GULIVER PHOTOS

Избягване на нездравословните храни, т.нар. "нехрани”

5. Изграждане на навик за бавно хранене

Всяка хапка трябва да се дъвче старателно. Да не се оставя цялата работа на стомаха. При бавното дъвчене мозъкът може да отговори с хормона за ситост. Не бива да се сяда на масата в гневно и тревожно настроение. Бързото хранене се плаща с тежест в корема, киселини и болки в стомаха. 

През деня човек яде основно 3-4 пъти, за да си достави необходимата за живот енергия. Между храненията яжте свежи плодове, но не снаксове и сладкиши. Не комбинирайте в един ден повече от 3 вида плодове, защото от засилената перисталтика се получава разстройство.

Човек е напълно отговорен за своята същност и за своя избор. -  Жан Пол Сартр 

СНИМКА: GETTY IMAGES/GULIVER PHOTOS

Още по темата може да прочетете в постовете:

Развенчани митове за метаболизма

Жизнени чрез ежедневни навици

Как да се храним по-здравословно