Как да се храниш здравословно, без много-много да му мислиш

9 начина, с които да заобичаш твоето по-здравословно хранещо се аз

Реклама

Стратегиите са хубаво нещо. Проблемът е, че те трябва да се планират. Ако планираш стратегия за здравословен старт на твоето хранене, не планирай и не му мисли. Насреща имаш цели 9 съвета, които ще ти помогнат да осъществиш стратегията, без много-много да му мислиш.

Използвай по-малки чинии
Отскочи до магазин за обзавеждане и си купи нови чинии – по-готини, по-стилни и най-важното – по-малки. Направи го днес и ти гарантираме, че утре няма и да се замисляш дали се храниш здравословно или не. Каква е логиката? Големите чинии означават и че порциите са големи. Изобщо не си мисли, че просто ще слагаш по-малко храна в големите чинии. По този начин всъщност мозъкът се чувства все още гладен. Друго си е да напълниш малката чиния доволно и да я оближеш до последната троха, нали?

 

Направи водата свой приятел
Когато сме на работа, често, докато правим други неща, просто си вземаме газирани напитки и консумираме, без да се замисляме какво вкарваме в организма си. Вместо това, купувай си голяма бутилка вода и я оставяй на видимо и достъпно място на бюрото си, така че през целия ден да я виждаж. Няма нужда да обясняваме, че това ще направи всеки един от дните ти на работа по-здравословен, без да му мислиш кой знае колко.

 

Използвай високи и тесни чаши, за да консумираш по-малко алкохол
Високите и тесни чаши винаги изглеждат, че побират повече течност от ниските и дебели. Ако имаш навика след работа да пийваш бира, вино или друг алкохол, не използвай широко разпространените чаши за определените питиета. Вместо да си сипеш бира в халба, направи го във водна чаша. Знаем, че е малко странно, но фактите показват, че така ще пиеш с 20% по-малко от обикновено.

 

Използвай чинии с цвят, който контрастира с цвета на храната
Преди да си отишъл до магазина за чинии, ето и още един съвет, който ще те превърне в гуру на здравословното хранене. Когато сервираме зелена салата в зелена чиния, мозъкът реагира автоматично и не може да различи храната. Това ни кара да си слагаме още и още от зеленията. Но, когато сервираме паста в зелена чиния например, нейният цвят контрастира с цвета на съда и ние всъщност виждаме колко голяма е порцията.

 

Сложи здравословните храни на видимо място
Това означава да поставиш плодовете и зеленчуците в купа някъде в кухнята или хола, или на местата, които най-често посещаваш, когато си гладен. Така вероятността да прибегнеш до първото нещо, което видиш, когато те свие стомахът от глад, е по-голяма. В купата можеш да добавиш сурови ядки, които бързо ще заситят нестихващата буря в коремчето.

 

Далече от очите, далече от стомаха
Нали знаеш приказката „далече от очите, далече от сърцето”? Ние решихме да я перифразираме така: „далече от очите, далече от стомаха”. Каква е идеята? Когато прибираш храна в хладилника, придобий следния навик – нездравословната увивай в алуминиево фолио, а здравословната – в прозрачно (свежо) фолио. Така, когато си на път да унищожиш запасите от пръжки например, по-вероятно е да изядеш един зеленчук, защото той ще е първото, което ще видиш.

 

Сложи здравословната храна в големи купи и контейнери, а нездравословната – в малки
Логиката е, че когато сме гладни, очите ни търсят големите неща – голям сандвич, голяма салата, голяма порция пържени картофи. По този начин се подсигуряваш за случаите на неконтролирани набези към хладилника – да посегнеш към салатата, вместо към сандвича.

 

Сервирай, прилагайки правилото за половин чиния
Правилото за половин чиния гласи следното: когато сервираш храната си, първо запълни половината със зеленчуци, а след това и с основното ястие. Това ти гарантира, че половината от храната ти винаги ще е пълнас фибри, витамини и здраве.

 

Когато пазаруваш – прилагай стратегията на „външния кръг”
В повечето магазини и хипермаркети, плодовете, зеленчуците, ядките, рибата, яйцата и всички здравословни храни са позиционирани предимно във външния периметър на помещението. Ако обикаляте в тези пространства, възможността да си купите нездравословни храни е по-малка, нали?