При чести смени на настроението сменяйте храната

Връзката черва-мозък обяснява влиянието на храната върху умственото и емоционално състояние

Реклама

Стресовите хормони имат най-голям враг в лицето на омега-3 мастните киселини. Установено е, че диета, богата на омега - 3 мастни киселини поддържа балансирано нивото на кортизол и адреналин в организма. Освен това омега - 3 мастните киселини предпазват от сърдечно-съдови заболявания. Ето защо консумацията на риба е препоръчителна най-малко два пъти в седмицата. Колкото рибата е по-мазна, толкова по-добре. Тя е чудесна храна за мозъка. Подобрява паметта и умствените процеси.

Авокадото е един от най-хранителните растителни продукти на планетата с около 20 основни градивни вещества. То е добър източник на фибри, калий, витамин В, ненаситени мастни киселини. Авокадо присъства в здравословните диети за всички възрасти. 

Немалко специалисти препоръчват консумацията на прясно или кисело мляко при чести смени на настроението. Чаша мляко преди сън влияе изключително благотворно и успокояващо. Научни изследвания сочат, че калцият намалява нощното схващане на мускулите и премахва напрежението.

Черният шоколад притежава положително въздействие върху сърцето с понижаващ ефект върху кръвното налягане. Причината се крие в богатото съдържание на антиоксиданти и флавоноиди. Тъмните варианти шоколад имат повече антиоксидантна сила от млечния шоколад. Угощавайте се с шоколад. По един до два шоколадови бонбона са достатъчни да ви подкрепят с нужните антиоксиданти и да ви доставят удоволствие с изключителния си вкус и аромат.

Не пропускайте обяда, защото възниква риск от дефицит на кръвна захар и важните органи ще започнат да страдат. Храната в обедното ви меню трябва да съдържа шeстте вкуса - стипчиво, кисело, горчиво, солено, сладко, люто. Обърнете внимание, че закуската трябва да ви осигури енергия необходима за физическата и психическата работа в най-активната част на деня. 

Малко храни дават жизнена сила, както суровите ядки. Има повече от 300 вида семена и ядки, които растат по света. Като храна за закуска опитайте чудесната комбинация ядки и стафиди. Орехите са най-добри за подхранване на интелектуалната мощ и емоционална стабилност. Те доставят полезните ненаситени мазнини и протеини, необходими за здраво сърце.

Овесената каша и лъжичка сусам с мед са богати на витамините E и група В, магнезий, цинк и желязо. Кашу и слънчогледови семки съдържат аминокиселини, които повишават нивото на серотонин и облекчават последиците от стреса.

Направете си масло от ядки:

1,5 чаша сурови ядки по ваш вкус смелете с пасатор. Изключвайте машинката на всеки 20 секунди, докато се получи гъста каша. Добавете към нея 1 супена лъжица орехово или слънчогледово олио. Разбърквайте, докато се получи хомогенна смес и съхранявайте в хладилник.

Ферментиралите зеленчуци са ключът към поддържане на червата, наричани "вторият мозък”. Те могат да влияят на ума, настроението и поведението чрез стимулиране на производството на серотонин. В червата серотонин (хормон, който подобрява настроението) се произвежда повече, отколкото в мозъка.

Консумацията на традиционни храни, получени чрез ферментация - кисело мляко, кисело зеле, сурова туршия, маслини, боза, бира, е добър начин за оптимизиране на здравето на червата, особено когато предшестват вечерята. По този начин те обогатяват разнообразието от микроорганизми, необходими за храносмилателните процеси в червата.

Освен вкусни, те са източник на витамин К2. Например в 60-80 г предястие от сурова туршия и кисело зеле се съдържат не само 10 трилиона полезна чревна микрофлора, но и 500 µг витамин К2.

Запасете се със здравословна храна, която обичате, ако досада, гняв или тъга биха ви изпратили директно в кухнята през нощта.