Реклама

Новината за появата на нов компютър “Правец” разтресе българския интернет. Всички споделят, вълнуват се, разсъждават. На сайта pravetz.bg излязоха и първите снимки на възможния прототип на такава машина. Въпросът, който наистина е важен, е дали имаме нужда от още една соц реликва?

Много зависи от светоусещането ви. Ако бонбони “Черноморец”, майсторски шпек или екскурзия до етнографските комплекси на родината ви умиляват и правят щастливи, със сигурност имате нужда и от компютър Правец. Първоначалният анонс е, че това ще бъде съвременна хардуерна конфигурация с достатъчно оперативна памет, дисково пространство, енергийна автономност и възможности за допълнителни аксесоари. Всички детайли на потенциалния прототип са описани тук.

От друга страна, това със сигурност няма да бъде най-луксозният или най-добрият компютър на пазара. Възможно е той да струва повече от подобна обикновена машина, произведена в Китай, но на практика ще платите такса “Кеф” заради уникалната възможност да имате логото на “Правец” върху корпуса си.

Истината е, че някогашните “Правец”-машини не бяха и не са били лоши компютри. Те имаха един основен проблем. Той е свързан с материалното обезпечение. Преведено на български, това означава, че социалистическата индустрия никога не е имала капацитета и възможностите бързо и ефективно да произведе достатъчно на брой изчислителни машини, за да задоволи търсенето. При темповете на развитие на информационните технологии соцкомпютърът от 1984-та е бил вече доста морално остарял през 1989 година (макар че все така 8-битовите “Правец” са били напълно пригодни при управлението и автоматизацията в армията). Просто за разлика от тенджерите, трабантите и велосипедите компютърът преобърна изцяло индустриалната страна на нашия живот.


От друга страна, “Правец” беше чудесна играчка. Игрите за 8-битовата платформа на правешките заводи и до ден днешен са скъп спомен за родените между 1971 и 1985 година. Появата на модерен компютър “Правец” се цели именно в тази генерация носталгици – мъже, работещи, с доходи, които така или иначе имат компютър, два или три, освен смартфона, таблета и всички други технологични помощници в живота си.
“Правец” обаче също е и символ на друго – на една отминала епоха, в която опаковката рядко отговаряше на съдържанието. Затова и модерен компютър “Правец” има пазарен потенциал колкото и модерната интерпретация на “Trabant” - страхотно на ниво “вирусен маркетинг”, но непригодно за съвременния ни живот.

Практиката обаче сочи, че оценките за смъртта на соца в душите на българина са силно преувеличени. Обичаме си соца, ПЪК!