Реклама

Болката в ставата на големия пръст на стъпалото е най-честата проява на подаграта. Оток, болка и деформация се получават от натрупване на кристали пикочна киселина в тъканите на засегнатата става. Нарушената обмяна на пурини повишава над нормата пикочната киселина в кръвта. Ярослав Хашек описва подаграта "сякаш в крака ти завиват винт”. Съвременното лечение цели да ограничи синтезата на пикочна киселина или да се засили изхвърлянето й с урината.

Основен рисков фактор е преяждането с червено месо, пикантни храни и алкохол. Затова в профилактиката основно място заема диетичното хранене.

- Ограничават се протеините, които съдържат пурини, за да се намали образуването на пикочна киселина. Това са червените меса и карантиите: черен дроб, бъбреци, бял дроб, кървавица, далак, мозък, дивеч.

- Избягва се консумацията на фъстъци, консерви, алкохол (особено бира), хайвер, мая, бобови храни (грах, боб, леща), гъби.

- Забраняват се какао, шоколад, кафе, черен чай. Пикочната киселина структурно прилича на кофеина и теобромина, а в организма на болният от подагра нивото на пикочната киселина е повишено 1 до 2 пъти над нормата. Този факт обяснява активността и изявеността на личности с подагра, сред които са: Александър Македонски, Иван Грозни, Галилей, Нютон, Чарлз Дарвин, Бенджамин Франклин.

- Най-важното - никакво преяждане!

- Разтоварващ ден в седмицата само на плодове или зеленчуци.

- Спасението е във вегетарианската храна. Много полезни са картофите, яълките, целина и коприва.

Задължително е редовното изпразване на дебелото черво и пиене на вода за стимулиране на бъбречната дейност. Физическа дейност ежедневно и позитивно мислене.