Реклама

Със сеир медитираме. Гледаме си живота, вместо да го "отглеждаме" – безучастно, безидейно и безкрайно, докато не дойде краят. Без мен! Добре дошли в комплекс "Балканският дзен"! Не е нужно да се регистрирате на рецепцията - присъствайте и не правете нищо...

Не вярвайте на горното, за да не бъде истина. Разбрах за "комплекса" (думата е употребена във всеки неин смисъл!) от Влатко Стефановски. Македонският музикант, който ще представи новия си албум "Seir" в България през ноември, ми обясни какво се крие зад името на последния му студиен проект. Зададох въпроса, очаквайки забавен биг-брадъров отговор, а се оказа, че съм погъделичкала Пандора и кутията бе отворена. Въпросът е дали този път на дъното й ще остане надеждата...

"Думата СЕИР е знакова за манталитета не само на хората в Македония, а бих казал на Балканите. Имам и песен с това име и тя разказва за пасивното наблюдение на света около нас. Бих нарекъл това състояние "Балкански дзен" – да присъстваш, но да не си активен...”, сподели Влатко Стефановски, с когото си поговорихме "задочно" с надеждата "онази надежда", ако не от кутията на Пандора, да ни се яви от главата на някой мислещ човек. Защо не от главата на този мислещ човек.

Влатко Стефановски мисли с красиви думи и за грозните неща и не се притеснява да мисли на глас – чрез музиката си. Българските почитатели добре знаят как звучат тези мисли, тази музика, от концертите на Влатко Стефановски в София, Банско, Пловдив, Созопол, Варна, Габрово и др. – срещи, за които изпълнителят споделя, че добре помни и цени. Сега му предстои поредната – в Sofia Live Club на 28 ноември. Изпълнителят идва с Vlatko Stefanovski Trio, в което влизат Джоле Максимовски (бас) и Дино Милосавлевич (барабани), както и със споменатия вече “Seir”.

Сеир обаче си имаме и у нас - вече поредно десетилетие, а свободата все не е на върха на копието – било то синьо, червено, жълто, лилаво или "графитено".

"Чета и чувам какво се случва в България, но не съм запознат в детайли. Очевидно членството в ЕС не е гаранция за нормален живот и щастие. Има много работа, която трябва да бъде свършена. Не е само във вашата държава, целият свят е наопаки. Добре познатите политически системи и отношения изглежда вече са остарели и излезли от употреба”, смята музикантът и призовава всички супергерои на помощ. "Първата песен в албума се казва "Superheroi". Това е забавно фънки парче, в което разкривам притесненията и страховете си за заобикалящия ни свят. Призовавам Супермен, Батман и Спайдърмен да ни помогнат и да спасят душите ни.”

И докато дойде спасението, слушаме хубава музика и се обичаме, защото в някакъв момент в миналото сме позволили да повярваме, че музиката и любовта могат да спасят света... позволили сме да повярваме, че светът може да бъде спасен. Възможно ли е? "Времената са тежки, но трябва да е възможно. Умовете, душите и телата ни биват атакувани от толкова много информация, реклама, промиване на мозъци... Трудно е да удържиш на цялата тази тежест. Днес проблемът вече не е как да се свържем. Ние не можем да се "откачим". Душите ни не са дигитални. Те са все още аналогови. Наострете моливите и започнете да пишете песни... повече музика, по-малко новини!”, призовава Влатко Стефановски и за разлика от много други хора, които знаем или познаваме, следва собствените си съвети – остри моливи и пише музика.

Може понякога да става по-бавно, отколкото му се иска или отколкото биха искали феновете му, но все пак се случва и изглежда така: „Албумът ми е колекция от песни, текстове, звуци и атмосфери. Събирам идеи през последните 10 години, самите записи ми отнеха четири години и сега всичко бавно изплува. Надявам се, че албумът ще носи духа на Скопие, Македония и този на вътрешния ми свят, който се опитах да изследвам по-дълбоко този път.”

На 28 ноември ще разберем резултатите от Влатковото себеизследване, а още днес можем да чуем една от последните му песни – "Deca na sonceto", която е от саундтрака на едноименния филм на Антонио Митикевски.

Музиката на Стефановски за театъра и киното му носят не по-малко слава от соловите му музикални проекти, затова и музикантът не смята да напуска нито една от тези творчески "сцени".

Предлагаме ви 9 балкански филма за слушане>>>

А тези, които тепърва настройват китарите и повдигат крак, за да се качат на сцената, трябва да знаят това: "Казвам на младите китаристи да се упражняват и да не се вманиачават по оборудване и китарна техника. Бъдете креативни, правете песни и свирете от сърце. Това е единствената формула. Нямаме нужда от още 100 китаристи като Клептън, Джеф Бек, Стив Вай или Сатриани. Светът има нужда от смели артисти, готови на приключения...”

Пожелахте ли да бяхте/сте смели? Аз да. Че нещо ми е неудобно в мелачката...

Билетите за концерта на 28 ноември се продават в мрежата на Eventim на цена от 15 лева на предварителна продажба. На място пропуските ще струват 20 лева.