Реклама

В края на април технологичният гигант Apple съобщи за първия спад в продажбите от 13 години насам. Това едва ли ще разколебае вярата на всички, които обожават този бранд, но пък бе повод за британския вестник The Guardian да обобщи от какво се дразнят потребителите на луксозните продукти с култов статут. Една част от споменатите доводи важат и за други големи компании, но тъй като Apple е с претенциите за световен лидер и пионер в много сектори, сякаш раздразнението на клиентите е по-обосновано.

1. Паролите
С коя парола влизате в iTunes: Apple ID? Password? User password? Password for this Mac? System admin password? Password for password manager?

2. Гръмкото обявяване на новите продукти
Представянето на нови продукти е като окултен ритуал на някоя секта. Веднъж ни казват да купуваме новия телефон, защото е по-голям от предишния. Друг път ни убеждават, че едно от най-големите му достойнства е по-малкият размер. На практика разликата с предишния модел може да е съвсем малка, но най-новият винаги е революционен и е чудно как сме живяли досега без него.

3. Безкрайните ъпгрейди на хардуера
Заради тях имаме в шкафовете си купчина зарядни, кабели и слушалки, които не могат да се използват с най-новото поколение продукти.

4. Десетките въпроси за софтуерните ъпдейти
Искате ли да ги инсталирате сега? Искате ли да се инсталират автоматично? Да ви напомним по-късно? След един час? Довечера?

5. Албумът на U2
Единствената музика, която Apple ни дава безплатно, е албум, който никой не иска.

6. Цената
Дори и най-евтиният iPhone е скъп за голяма част от хората по света.

7. Магазините
Специализираните магазини на Apple са твърде претенциозни. Катедралите на една нова религия, които трябва да шашнат миряните с лукс и шарено изобилие.

8. Повсеместният рингтон
Толкова много телефони наоколо с едно и също звънене ни превръща в кучетата на Павлов. Винаги си мислим, че звъни нашият телефон, дори и да сме сигурни, че току-що сме го превключили в безшумен режим.

9. Скъпите ремонти
Каквото и да се повреди или счупи, ремонтът е скъп. Често пъти на цената на евтин смартфон.

10. Прескъпите аксесоари
Почти всичко се купува отделно и струва много пари.

11. Постоянните промени в iTunes
Постоянните промени те карат да се чудиш как се прави плейлист. Къде отидоха “recently added”?

12. Захаросаните примерни галерии и видеа
Галериите и видеата, които ни показват новите функции, винаги са с изключително щастливи хора, които летят с парапланер или нещо подобно. Вие колко души познавате, дето летят с парапланер? И защо веднъж не сложат снимка на плачещо бебе или на човек, който е застанал пред пълна с мръсни чинии мивка.

13. Часовникът
Компанията продължава да крие данните за продажбите на Apple Watch, давайки ни ги накуп с други продукти като Apple TV и iPod.

14. Apple TV
Бъдещето на телевизията? Или поредната скъпа кутия, която прави същите неща, които вършат и другите ви кутии с електроника, но с логото на Apple.

15. Забавянето
С всеки следващ ден старият MacBook се включва все по-бавно. Не е вярно, че забавянето е болест само на Windows.

16. Неучастието в благотворителност и хуманитарни инициативи
Бил Гейтс дава милиарди за борба с маларията. Apple използва парите си, за да направи още пари.

17. Мокрите пръсти
Трябва да минат 20 минути след банята, за да може сензорът за пръстови отпечатъци на iPhone да ни разпознае.

18. Навлизането в музикалната индустрия
iTunes даде тласък на революцията в музикалната индустрия, при която музикантите получават трохи, а Apple взима големия пай. Питайте Тейлър Суифт.

19. Липсата на портове
Липсата на USB порт в iPad направи голяма част от аксесоарите ви старомодни. Или ви накара да си купите адаптер за има-няма 40 лева. А какво да кажем за всички DVD-та и CD-та, които няма къде да пуснете.

20. Калъфите-батерии
Колкото и да са „Smart”, те превръщат уж елегантния, тънък и модерен iPhone 6 в дебело чудовище.

21. Диктатът на собствените формати
Направили сте снимка с iPhone и сте я импортнали в iPhotos. Чудесно! Сега се опитайте да я прикачите към мейл. Не можете. Първо трябва да я копирате на десктопа и оттам да я поставите в писмото. Можете да прескочите тази процедура само ако ползвате мейл приложението на Apple.

22. Благосъстоянието
Apple разполага с благосъстояние, което е по-голямо от БВП на много държави. Част от него е натрупано чрез избягването на данъци именно в тези държави, както и чрез експлоатирането на техните природни ресурси.

23. Error 53
Ако се опитате да направите „неоторизиран” ремонт на своя iPhone 6, той ще се самоблокира. Т.нар. “bricking”, т.е. уредът ви става неизползваем.

Тагове: Apple