Реклама

Лошият дъх пречи на социалните контакти. Зад него се крият здравословни проблеми. Възпаление на хранопровода, стомашна язва или запек могат да са източник на неприятен дъх. Не приемайте тези заболявания като неизменна даденост. Те могат да се излекуват. Най-често инфекциите на венците, грануломи на зъбите и кариеси са причини за лош дъх в устата. Затова, смело към стоматологичния кабинет.

Какво може да направите сами

Изчетквайте езика със специална стъргалка за език сутрин преди да си измиете зъбите. Стърженето започва от вътрешната страна на езика с изтегляне към върха. Повтаря се, докато има какво да изчиствате. Плоска лъжица също може да ви свърши работа. Чрез редовно почистване на езика се подобрява вкусовото усещане и се запазва свежия дъх в устата.

СНИМКА: GETTY IMAGES/GULIVER PHOTOS

Мийте зъбите с паста за зъби сутрин и вечер с кръгови движения зъб по зъб, както работи електрическата четка. Сменяйте четките за зъби на три месеца.

Предпазването винаги е за предпочитане пред лечението. От целувки и френска любов може да се предаде инфекция от интимния ви партньор, което да влоши дъхът ви. Жабуренето с вода за уста ще позволи да изплакнете останалите микроорганизми и токсини в устата. Онези, които обичат природните средства, могат да правят жабурене с разтвор на сода бикарбонат, запарка от лайка или с отвара от смрадлика.

Спиртен разтвор на прополис променя киселинността в устата, която създава условия за развитие на микроорганизмите. Чрез струята под налягане с устен душ, освен изплакване на устата с антисептичен разтвор, ще направите масаж и на венците. Допълнително почиствайте пространствата между зъбите от задържана храна с клечки за зъби или с конци за зъби, т.нар. "флосене". 

СНИМКА: GETTY IMAGES/GULIVER PHOTOS

Дългогодишните пушачи така са привикнали със своя мирис, че не го усащат, но за хора непушачи той е неприятен. Спрете да пушите, ако искате да имате здрави венци и бели зъби, защото никотинът уврежда венците. Те по-лесно се възпаляват и се повишава риска от рак на устата.

Консумацията на лук, чесън, ряпа - изключително полезни естествени храни, оставят по-дълго неприятен дъх в устата, затова не ги консумирайте през деня. Предпочитайте ги в почивните дни, когато всички в семейството ядат от същатата храна.

Чаша прясно мляко намалява остатъчния дъх. На помощ идва гаргара с ментов чай и салвия. Готовите ароматизатори за уста, вода за уста, силно ментови дъвки или евкалиптови бонбони за смучене ще ви помогнат да убиете мириса от по-пикатната храна, но не и да премахнат причинителя, ако става дума за болестни състояния.

СНИМКА: GETTY IMAGES/GULIVER PHOTOS

Здравето на устната кухина зависи и от храненето. Избирайте храна, която изисква дъвчене: пресни ябълки, краставици, моркови. Твърдостта на свежата храна по естествен път почиства зъбните повърхности и масажира венците.

Традиционни и съвременни средства за здравето на устната кухина