Електронните цигари - също толкова вредни

Актуално френско изследване разбива мита за по-здравословния пушек на е-папиросите

Реклама

Електронните цигари са новите дъвки, поне ако се съди по мащаба и популярността им в София през последната година, откакто пушенето на закрити обществени места беше забранено. Електронните цигари се оказаха работещо решение за заклетите пушачи, благодарение на които те можеха да си пуфтят на спокойствие вътре в кръчмите. Мнозина дори смятат, че пушенето на е-цигари е по-малко опасно за здравето.

Ново изследване, публикувано в понеделник във френското списание на Националния институт на потребителите, разкрива обаче, че съдържанието на канцерогени в е-цигарите не е по-ниско от обикновените цигари. По този начин се атакува едно от твърденията, че с помощта на е-цигарите могат да бъдат избегнати здравословни рискове като рака на белите дробове например.
Според проучването в 3 от 10 изследвани цигари са открити количества формалдехид и акролеин, които са почти идентични с нивата в стандартна тютюнева цигара. Освен това, френските учени посочват, че всяка е-цигара съдържа значителни количества карциногенни молекули, което е било отбелязано и в предишни изследвания.
Резултатите от изследването не са причина за забраната на електронните цигари. Факт е обаче, че тяхната продажба трябва да бъде по-добре регулирана, за да са наясно потребителите с възможните рискове за здравето си. В САЩ Федералната агенция по храхните и лекарствата вече обмисля забрана за продажбата онлайн на електронни цигари, съобщава Wallstreet Journal.
Пазарът на електронни цигари е в подем. По данни на Yahoo! пазарът на кваципапиросите се измерва на един милиард долара само в САЩ, а печалбите за последните години надхвърлят 10 милиарда долара. Съществуват дори прогнози, които считат, че е-цигарите могат да задминат по продажби традационната тютюнева индустрия. За да бъдат избегнати рискове за здравето, рано или късно новопоявилият се пазар ще бъде поставен под по-прецизна регулация.