Реклама

Повече от 700 австралийски полицаи са щурмували днес барове и квартири на местния клон на прочутата рокерска банда Hells Angels. Полицейският рейд е част от серия операции за предотвратяване на война между рокерите, които се избиват помежду си.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Полицейската атака идва след нов закон от неделя срещу притежанието на оръжие, а вече няколко човека са арестувани в град Фонтана, заради камарите оръжия, които са складирали. Въпреки че при днешната операция полицията не е открила тежко въоръжение, рокерските банди стават все по-голям проблем в Австралия. Поради това, полицията в Куинсленд поиска да ги изрита от щата, заради скандалите, престрелките и наркотиците, които ги съпровождат.

Там дори се предвижда закон, който забранява мотоциклетисти да се придвижват в групи от повече от трима души. Защо е целият шум около Hells Angels можем да разберем от историята на бандата в Америка и разпространението на клоновете им по света.
 

 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Ангелите от Ада

Корените на рокерският клуб Hells Angels могат да бъдат открити в организациите на мотоциклетистите в Америка през 50-те. Смята се, че в началото е била шотландската имигрантска организация Bishop family във Фонтана, Калифорния, към която постепенно започват да се присъединяват други организации. Първите клонове на Hells Angels се появяват по Западния бряг в САЩ и по-точно в Сан Франциско, Гардена, Фонтана и Оукланд. Интересното е, че в началото рокерите не са се познавали помежду си, защото не е имало единна организация на бандата.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Hells Angels става много известни през 60-те по няколко причини. Големите масовки от груби, брадясали мъже, които кръстосват пътищата и унищожават всичката бира по пътя си, буквално ужасява гражданите. Много от тях в действителност са побойници, крадци и убийци, занимават се с рекет и продажба на наркотици, но делата им са силно преувеличени от медиите, които правят от тях истинска сензация. Известният писател и журналист Хънтър Томпсън, който е изкарал почти две години в обкръжението им, разказва, че когато Hells Angels се появяват по страниците на вестниците организацията им вече е значително отслабена от полицията и постоянните вражди с други банди.

Дали Hells Angels могат да виреят в най-опасните държави на света?

Въпреки това, не остава съмнение, че Hells Angels постоянно се движат на ръба на закона и когато го преминат, нямат проблеми с това да стрелят по когото и да било.
 

 

Все пак, образът им на разбойници на мотори им определя едно особено място в контра-културата на 60-те. Те са чести гости в хипарското сборище в квартала Хейт-Ашбъри и някои от тях имат близки контакти с известни личности от епохата като Кен Киси, Алън Гинсбърг, Тимъти Лиъри, The Beatles и The Rolling Stones. Двама от техните членове от Сан Франциско дори са поканени от Джордж Харисън от The Beatles в легендарното студио Apple.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

По време на големите анти-военни протести в Щатите от края на 60-те организацията влиза в открито стълкновение с бунтуващите се студенти от университета Бъркли, а лидерът на Hells Angels Сони Барджър дори пише открито писмо до президента Линдън Джонсън, с което предлага услугите на рокерите в защита на правителствената политика и войната във Виетнам.

Последното нещо, от което ще се откажат Hells Angels са моторите и оръжията...
 

С името на Hells Angels се свързва и символичният край на контра-културата. През 1970г. те са наети да охраняват концерта на The Rolling Stones на пистата Алтамонт. След провокации мeжду тях и тълпата избухват безредици, в които един мъж е убит от член на групировката. За всички е ясно, че десетилетието на мир и любов е приключило по брутален начин. Hells Angels твърдят в своя защита, че убитият Мередит Хънтър е стрелял по член на бандата. Делото е приключено чак през 2005г.

 

 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Hells Angels по света

Hells Angels имат клубове в 29 държави и навсякъде имат проблеми със закона. Списъкът с криминалните им прояви и участията на техни членове в убийства и престрелки е толкова огромен, че тук ще споменем само част от тях в няколко държави.

Не само Hells Angels са се дънили

Германия

На 15 март 2010г. 21 - годишен член на вражеската банда Bandidos е намушкан и сериозно ранен. След това полицията нахлува на сборище на Hells Angels, защото дни по-рано в квартирата на един от лидерите им е имало престрелка. През същата година член на Hells Angels застрелва 42-годишен полицай от специалните части по време на обиск и пледира невинен, защото се защитавал. Отново през 2010г. двама членове на Hells Angels бяха съдени в Оберхаузен за убийството на член на Bandidos през миналата година. Въпреки всичко това, през 2011г. германският съд отказва да признае организацията за криминална.

Последното нещо, от което ще се откаже Холивуд са сексът и...оръжията

През 2012г. клоновете на Hells Angels в Кьолн и Берлин бяха разформировани, а имуществото - иззето от полицията. Никой от рокерите не беше арестуван, но носенето на отличителните им знаци бе забранено.

Испания

През 2009г. испанската полиция предприе спешни мерки и арестува 22 членове на Hells Angels в Барселона, Валенсия, Малага, Мадрид и Лас Палмас. На арестуваните бяха повдигнати обвинения за притежание на наркотици и оръжие, както и изнудване. В домовете им бяха намерени военни оръжия и амуниции, бронежилетки, килограм кокаин, нацистка литература и 200 хил.долара в кеш. Един от рокерите дори е стрелял по спец-частите по време на ареста си.
 

 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Англия

 През 1998г. членове на Hells Angels бяха обвинени в убийството на членове на противниковата банда Outlaws, а през 2007г. местата бяха разменени и куршумите отнесе Гери Тобин от Hells Angels. Убийците му получиха доживотни присъди. През 2008г. скандал между 30 човека от Hells Angels и Outlaws на летището в Бирмингам доведе до полицейски обиск, след който полицията откри боксове, чукове и сатъри.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Америка

Проявите на Hells Angels в Америка са толкова многобройни и брутални, че ще споменем само два от по-новите случаи с тяхно участие. През 2008г. лидерът на групировката от Сан Франциско е застрелян след бой в бар в града от член на друга банда. През 2011г. шефът на клона в Сан Хосе Джефри Петигрю беше прострелян четири пъти в гърба в казино в Невада. Членове на друга банда също са простреляни, но оживяват. На погребението на Петигрю е застрелян още един човек.