Електронните библиотеки са предречени преди 35 години

Робърт Фредерик Смит предсказва бъдещето на библиотеката през 1978г.

Реклама

Първата американска книжарница, в която няма никакви книги отвори врати в Сан Антонио миналия уикенд. Става въпрос, че няма никакви книжни издания, разбира се. Но м нея има повече от 10 хил. електронни книги. Всички те са достъпни за 900 читатели, 57 компютъра, 40 iPad-а и четири тъчскрийн таблета. Това означава, че бъдещето без хартиен носител все по-близо, но това е известно отдавна.

Не от днес въпросът за библиотеките в класическия им вид е поставен пред въпросителна. Засега обаче е все още рано за мрачни прогнози за хартиените носители.

Творчеството на Джак Керуак вече е напълно извън книгите

Първите прогнози за промените са още отпреди 35 години в една статия на в “The Futurist”. През 1978г .материална Робърт Фредерик Смит излиза там под заглавие “ Нещо интересно ще се случи с библиотеките в бъдещето”. Още тогава Смит обяснява, че в бъдеще библиотеките ще еволюират и това ще накара хората да възприемат понятието за физическо пространство по друг начин.

Според него, през следващите две десетилетия библиотеките се превръщат в “информационни центрове”, в които хора ще говорят пред екрани и ще бъдат гледани от други хора като по телевизията. Водещият ще обяснява как най-добре да използвате базите данни, което наистина съществува и днес, но процесът не е толкова централизиран.

Книгите на Агата Кристи ще продължат да живеят, дори в дигитална среда

Някои библиотеки днес също предлагат свързани бази данни като цитати, резюмета или цели текстове, които са в компютрните сървъри. Повечето от тази информация е специализирана, но достъпна на момента за потребителите. По-натам в статията Смит предрича края на книгите и дори намеква, че мултимедийни форми могат да заменят както хартиените, така и електронните носители на информация.

Виденията на Смит до голяма степен се материализират в Kindle

В действителност, хартиените носители стават все по-малко популярни в развитите страни за сметка на видео и аудио записите. В днешно време в библиотеките могат да се взимат под наем видео записи, вместо книги и тяхното използване надвишава това на книгите. Така че, библиотеките вече не могат да са статични. Те преминават в различни видове медия и предаването на информация се случва по различен начин. Ще видим какво ще се случи в следващите 20 години.