Хонг Конг минава под сянката на Пекин

Автономията в един от азиатските бизнес диаманти изпитва все по-сериозни трудности

Реклама

Едно древно китайско проклятие гласи: ” Дано живееш в интересни времена”. Хонг Конг се върна в пределите на Китай през 1997г. като един отдавна изгубен, но мега-богат родственик. Оттогава районът е най-странното парче от пъзела на Пекин.

Китайската компания Tencent пуска безплатни 10 терабайта облак

Хонг Конг е осмият най-скъп за чужденци град в света и заема 4-то място по брой на знаменитости с имоти на територията си, а борсата е седмата най-голяма в света и с пазарна капитализация  от 2.3 трилиона долара за декември 2009г. Хонг Конг е един от най-големите бизнес центрове на континента, в чийто традиции са се преплели азиатските ценности с английския нюх към печалбите.

Китай и екологичната катастрофа

Районът е бил част от Британската империя след Първата опиумна война (1839–42), а след Втората световна война отново е в особена ситуация - капиталистически оазис сред милиони комунисти. В целия този  период на азиатска почва покълват английските разбирания за държава и бизнес, и това си личи през годините - конституцията е по подобие на английската, а след реформите от 2009г. образователната система също вече е подобна на британската.

Хонг Конг знае как се печелят големи пари и това се отразява на културата на града по всякакъв начин. “Запада среща Изтока” в този град и това е основата, на която се преплитат две динамични култури от двата края на света. Превъзходството на Хонг Конг беше и на големия екран, където актьори като Брус Лий, Джеки Чан, Чоу Юн-фат, Джет Ли показаха на Холивуд за какво става въпрос.

Една от най-удивителните изоставени сгради е в Китай

През 1997г. градът беше върнат на Китай от англичаните и така придоби статут на един от двата “Специални административни района” в страната, заедно с Макау.  Като част от споразумението, Хонг Конг е автономна територия и намесата на Пекин по принцип е ограничена, освен по отношение на външната политика и армията. Това е само на хартия обаче, защото големите пари, които се въртят в Хонг Конг, очевидно привличат зоркото око на китайската комунистическа партия.

 

И то не за първи път, защото протести срещу ограничаването на правата и налагането на комунистическия модел има още от 2003г. Хонг Конг е, където хората протестират в съпричастност към протестите на Тянанъмън през 1989г. това е китайска територия, която вече не е заселена от китайци. Изглежда, сякаш към момента се извършват стъпки към истинското връщането на района в китайската действителност.

Как Холивуд се поведе по китайската цензура

Настоящият управник на града е Люинг Чун-инг, който е бил член на комунистическата партия, а дъщеря му в момента е държавен служител в Шанхай и е бивш член на младежката комунистическа организация. Другарят Чун-инг е пословично близък с  Пекин, дотолкова, че  когато го избират, онлайн версията на People's Daily  го нарича “Другаря Чун-инг”.

Кои са най-корумпираните държави в света

Китайските медии обаче избухват в критики, че терминът “другар” е запазен от партията за членовете й. Думата веднага бе изтрита от сайта. По-късно той стана известен и с това, че около него имаше скандал за незаконно разширение на къщата му.

 Бой в парламента в Грузия

Неговият мандат приключва през 2017г, но още от сега има вълнения по случая. Протести се проведоха по улиците на Хонг Конг още на 1 януари. Жителите на града искат да имат право свободно и самостоятелно да изберат номинираните за следващ управник. Проблемът е, че китайските власти са чели хонгконгската конституция, която казва, че кандидатите трябва да се одобрят от комитет от 1,200 души. А в този комитет в момента преобладават привърженици на Пекин.

Журналисти изчезват в Сирия безследно  

Всичко това означава, че китайските власти имат ясни намерения и възможности да определят кой ще управлява един от азиатските бизнес-диаманти. В този смисъл, една от световните търговски столици я очакват интересни дни, защото протестиращите имат намерение да блокират бизнес центъра на града, който е и един от най-големите в Азия. И преди това не трябва да забравят да се помолят китайските власти да не се отнесат с тях, както с тибетските протестиращи.

 Виетнам - за да се влюбите... или не