iPad от 1968-а и видеоразговори през 1911-а: бъдещето е в книгите от миналото

Вижте изобретенията, които литературните герои използват, много преди нас

Реклама

Сбъднатите предсказания на Айзък Азимов отпреди 50 години ни изпратиха на експедиция в далечното минало, от която се връщаме, живи и здрави, с пет изобретения, които са се родили на страниците на фантастични романи, много преди да се родят в главите на изобретателите си.

Предсказанията на Айзък Азимов, които се сбъднаха>>>

iPad: 1968г. Артър Кларк споменава устройство, подобно на любимите ни iPad-и, още през 1968г. в книгата си "Една одисея в космоса през 2001-та година”. Нарича го "нюзпад" (newspad) и го описва така:

"Когато се измореше от официални доклади, резюмета и минути, той включваше нюзпада си към информационния поток на космическия кораб и преглеждаше последните известия от Земята. Един по един отваряше най-големите световни електронни вестници”

Устройството на Кларк визуализира първите страници на вестниците и героят му може с едно докосване да избира историята, която иска да прочете. Когато натисне заглавието, се отваря цялата история и той може да я "прочете на спокойствие".

20 супер куул iPad док станции>>>

 

Танковете: 1903г. Първата битка с танкове в световната история е през 1916г., но писателят Хърбърт Уелс я описва още през 1903г. в разказа "Сухопътните броненосци" (The Land Ironclads), като прототип на измисленото му оръдие е изобретението на Леонардо да Винчи от XV век (виж го тук>>>).

“голямо и тромаво черно насекомо, насекомо, голямо колкото брониран крайцер, пълзящо наклонено към първата линия окопи и стрелящо от отвори в стените си.”

Чарли Шийн влезе в ТВ студио с танк>>>

 

Игри с виртуалната реалност: 1958г. "Сагите" на Артър Кларк в книгата "Градът и звездите" са описани като познатите ни днес игри, които потапят играчите във виртуални реалности.

"Сред хилядите забавления в града, те бяха най-популярните. В сагата човек беше не просто пасивен наблюдател, както в недодяланите забавления от първобитните епохи, които Алвин изпробваше понякога. Напротив, ставаше активен участник и запазваше — или му се струваше, че запазва — пълна свобода на волята. Събитията и сцените, изходен материал за приключенията, бяха предварително подготвени от отдавна забравени артисти, но действието се запазваше достатъчно гъвкаво, за да допуска безконечни вариации. Сам или с приятели, човек можеше да влезе в тези призрачни светове, търсейки изчезнали от Диаспар вълнения, и докато траеше сънят, никой не би го различил от реалността. Всъщност кой можеше да е сигурен, че самият Диаспар не е сън?”

Grand Theft Auto V в реалния живот с гореща блондинка>>>

 

Слушалките тапи: 1950г. Първите модели на този тип слушалки се произвеждат през 80-те години на миналия век, но "тапите" дължат популярността си на Стив Джобс и iPod-a. Още през 1950г. обаче Рей Бредбъри ги описва в "450 градуса по Фаренхайт".

"А в ушите й малки раковини - плътно затъкнати малки радиоапаратчета и електронен океан от звуци — музика и говор, музика и говор, които непрестанно прииждат като вълни до бреговете на нейния бодърствуващ мозък.”

10 урока на Стив Джобс за живота>>>

 

Видеочатът: 1911г. Телекомуникационната компания AT&T демонстрира първия телефон с картина (picturephone) през 1964г. на Световното изложение в Ню Йорк. До 2003г., когато се ражда Skype, технологията се развива, преминавайки през изобретяването на уебкамерата. Още през 1911г. Хюго Гернсбек описва устройство за видеоразговори в "Ралф 124C 41+"

"Той пристъпи към Телепота до стената и натисна група бутони, при което след няколко минути екранът на Телепота се освети, откривайки лицето на гладко избръснат мъж на около 30 с приятно, но сериозно лице. Когато разпозна лицето на Ралф, той се усмихна и каза: "Здравей, Ралф.” "Здравей, Едуард. Исках да те помоля, ако можеш да наминеш през лабораторията утре сутринта. Има нещо необикновено интересно, което искам да ти покажа.”

Централата на Skype>>>