Как музиката влияе на функциите на мозъка

Вижте няколко интересни наблюдения върху връзката между изкуството и тялото

Реклама

Че музиката се отразява на възприятата ни, в това няма никакво съмнение. Тя може да ни издигне, тя може и да ни закопае. Но какво всъщност се случва в мозъка ни, когато слушаме музика. Ето няколко примера за това.

Щастливата или тъжната музика променя това как виждаме неутрални лица

Винаги можем да определим дали една песен е тъжна или не, но мозъкът ни възприема това по различен начин. Едно изследване показва, че след слушане на малко музика, участниците по-скоро са били в състояние да интерпретират неутралната физиономия на човека срещу себе си като тъжна или весела, в зависимост от тоналността на песента.

Защо сме по-креативни, когато сме уморени

Друго интересно е, че има два вида емоции, които са свързани с музиката - “възприемащи” и “усещащи”. Това означава, че понякога можем да разберем емоцията от музиката, без всъщност да я чувстваме, което обяснява защо тъжната музиката се харесва на едни хора, а за други е считана за депресираща.

Амбиънт звуците могат да увеличат креативността

Шумната музика не е най-добрият фон за креативна работа. Средно силната е най-подходящата, дори повече от тихата музика, а най-добрата е амбиънт музиката.

Откритията без Нобелова награда

Когато музиката е прекалено силна, креативното мислене е нарушено и това е същото, както температурата и светлината могат да повлият на креативността. Интересното е, че изследванията сочат, че тя се увеличава на места, където има повече хора.

Кои са най-добрите университети в света

Музикалните ни предпочитания може да определят личността ни

Няколко двойки е трябвало да разгледат топ 10 на любимите песни на партньора си и след това са направили забележително точни предположения за това каква личност е другия.

Когато провалът е всъщност успех

Всеки един от тях е трябвало да определи другия, според песните, по пет признака: отвореност към нови неща, екстровертност, склоннност към къмпромиси, доброта и емоционална стабилност. Най-лесните за познаване са били отвореност към нови неща, екстровертност и емоционална стабилност.

Музиката може значително да ни разсее, докато шофираме

Едно изследване е направено върху младежи и опитни шофьори, за да се провери дали музиката им влияе, докато шофират.

Електрически автобус с безкраен пробег?

Шофьорите са били тествани, докато са слушали музика по техен избор, музика по избор на изследователите и докато не са слушали никаква музика. Интересното е, че хората са карали много по-опасно и са правили повече грешки, докато са слушали любимата си музика.

Кои са полезните храни за мозъка

Най-не-разсейващата музика се оказала тази, избрана от изследователите. Така че непознатата или безинтересната музика е по-добра за безопасно шофиране.

Свиренето на инструменти може да подобри уменията ни

По принцип се смята, че усвояването на музикален инструмент е полезно за деца, но това е наистина доказано. Едно изследване показва, че деца, които са учили музикални инструменти повече от три години, по-добре анализират визуалната информация като това да идентифицират връзки, прилики и разлики между форми и модели.

Класическата музика може да подобри зрението

При пациенти, които са получили сърдечен удар, са наблюдавани съществени подобрения в зрението, докато са слушали класическа музика. В изследването са опитали да пуснат бял шум или да поддържат  тишина за да сравнят резултатите. Най-интересното е, че и тук тишината е постигнала най-слаби резултати.

Признаци, че сте гений