Реклама

Миньорите в бургаската мина “Черно море” не бяха получавали заплатите си от август и в знак на протест останаха под земята в продължение на 20 дни. Миньорите решили да не излизат, докато не им бъдат изплатени парите. В крайна сметка се стигна до споразумение и 49 човека извоюваха заплатите на общо 500 миньори.

Все пак, има и по-гадна работа от вашата

За щастие, всичко се е разминало със споразумение. Какво се случва на Запад, когато нещата загрубеят? Вижте галерията от няколко наистина брутални кадри от сблъсъците по време на марша в подкрепа на миньорите на 11 юли 2012г. в Мадрид.

Има ли баланс между работата и живота?

В Америка стачното движение е много силно още от началото на 20 век. Ето кои са най-големите стачки зад Океана.

Steel Strike

юли-ноември 1959г.

В края на 50-те стоманената индустрия бележи невиждан ръст. Заради това работниците в тази индустрия, които са представлявани от профсъюза United Steelworkers of America, искат по-високи заплати. В същото време ръководствата на стоманодобивните компании са се опитвали да изиграят профсъюза да изгуби клауза от договора, с която защитава работата и часовете на служителите. Този конфликт прераства в огромна стачка с 500 хиляди участници, която е разнесена от медиите из цялата страна. Накрая исканията на работниците са удовлетворени.
 

 

Една от най-големите в Америка стачки е...

Bituminous Coal Strike

април-декември 1946г

През 1946г. профсъюзът на работниците в мините за битумни въглища призовава към огромна стачка за подобряване на условията, здравните осигуровки и заплащането. 400 хиляди души се присъединяват към протеста в момент, в който американската икономика се възстановява след Вората световна война. Президентът Труман счита това за голям проблем и предлага споразумение с миньорския профсъюз, но то е отхвърлено. В отговор правителството вече не се церемони с работниците - те са глобени с общо 3.5 млн. долара и са принудени да се върнат на работа. Въпреки това, Труман се съобразява с повечето от исканията на миньорите.
 

 Ефектното напускане на работа е стилното

Още две запомнящи се стачки зад Океана

Textile Workers Strike

септември 1934г.

На деня на работника през 1934г. след дълги часове работа и ниски заплати текстилните работници се надигат на протест. 400 хиляди души протестират всеки ден в продължение на 20 дни, но стачката реално не постига желания резултат.
 

Railroad Shop Workers Strike

юли-октомври 1922г.

През 1922г. профсъюзът на работниците по американските железници обявява, че заплатите им ще бъдат орязани със 7 цента (по онова време това не е било малко). През юли същата година 400 хиляди души започват стачка, организирана от няколко профсъюза. От Американските железници отговарят с наемане на нови хора на мястото на стачкуващите. Стачката е толкова голяма, че министърът на правосъдието Хари Дохърти нарежда на федералния съдия да забрани всички протестни действия. През октомври работниците нямат друг избор, освен да се примирят с положението и се съгласяват на намаление на заплатите им с 5 цента.

 Как да спасим егото си от безработицата?