Инфекциите в детска възраст – защо и как да се справим, отговаря доц. д-р Маркова

Защо точно децата боледуват по-често, както и има ли връзка това с чревната микробиота?

Реклама

Сигурни сме, че познавате доц. д-р Рада Маркова. Тя завършва медицина в МУ Варна, като „Златен Хипократ“ на випуска. Има специалност по детски болести, специализирала е в САЩ и Австрия. В професионален план е успешен педиатър, детски пулмолог и управител и идеен основател на медицински център „Първа детска консултативна клиника“ в София. В личен план е прекрасна жена и майка на три деца.

Отнехме няколко минути от забързаното ѝ ежедневие, за да й зададем няколко въпроса, свързани със сезона и зачестяващите инфекции. Есенно-зимният сезон е изпълнен с множество предпоставки за развиване на различни видове заболявания – температурите падат, сезонната храна богата на витамини и полезни нутриенти намалява, обичайно и нивата на стрес фактори преобладават. Няма как и да не се запитаме защо точно децата боледуват по-често, както и има ли връзка това с чревната микробиота?

Инфекциите в детска възраст са много разнообразни. Често те са инфекции на дихателната система, но понякога и на пикочо-отделителната система и червата. През последните 15-20 години наблюдаваме доста данни, в подкрепа на твърдението, че голяма част от имунните клетки се намират в чревната мукоза. Това означава, че близо 80% от защитата, имунитетът,  са всъщност в чревната мукоза. От огромно значение е разнообразието и балансът на чревната мукоза и биоразнообразието на микробиотата.“

Децата са много любопитни и любознателни, като това често ги излага на въздействието на множество вредни бактерии. Тяхната имунна система се развива, докато растат, но именно затова за тях е много важно да са в добра физическа форма и цялостно да се поддържа добро общо здраве. Разбира се, като родители няма как да не се запитаме

какви са начините да защитим детето (а и себе си) от инфекции и заболявания 

В последните години все по-често се говори за чревното здраве и пробиотиците – как те помагат, какво значение имат. Ето какво казва и доц. д-р Маркова по темата:

„Защитата от инфекции в детска възраст изисква комплексен подход. Той е свързан с начина на отглеждане, начина на хранене в семейството, съответно и с използването на различни медикаменти, при различни състояния в детска възраст. Всеки един от тези фактори има много голямо значение. По отношение на приема на пробиотици – това трябва да бъде съобразено с индивидуални особености на детския организъм и със спецификата на всеки един пробиотик. В този смисъл L.Reuteri Protectis в BioGaia® представлява един уникален препарат, който е добре поносим и приеман в детска възраст, с много добро повлияване на чревната микробиота. Доказано е, че намалява риска от чревни инфекции, а също така и като цяло заболеваемостта при децата от друг тип инфекции."

Не по-малко застъпена и обсъждана тема е приемът на допълнителни добавки и витамини. Най-често се споменава витамин D.

Удачна ли е комбинацията на пробиотик с витамин D в един продукт? Какво е мнението на специалистите?

“Витамин D е един основен регулатор на калциево-фосфорната обмяна. През последните години за него се говори не само като хормон, но и като много важен ко-фактор по отношение на различни имунологични процеси в организма и важен фактор за предпазване от инфекции.

Комбинацията витамин D с пробиотик, в случая L. Reuteri Protectis в препарата BioGaia® с витамин D е една уникална комбинация, защото дава възможност за профилактика при децата, т.е. дава профилактичната доза витамин D, от порядъка на 400 единици в таблетка, както и препоръчителната доза на L.Reuteri Protectis, която е около 100 млн. живи бактерии в таблетка. Тези два компонента в таблетната форма имат синергично действие, т.е. единият потенцира действието на другия и съответно е абсолютно резонно комбинирането на двата фактора.

L.Reuteri Protectis в BioGaia® следва да се приема в месеците, в които децата са по-податливи на инфекции. Курсът на профилактично лечение може да бъде от един до три и повече месеца, в зависимост от медицински и други индикации. Капковата форма може да се прилага по 5 капки дневно, за по-малките деца, а таблетната форма – по 1 таблетка дневно за деца и възрастни.“

Както става ясно, особено през есенно-зимния сезон, се изисква по-специална грижа и допълнителна подкрепа за организма и имунитета ни. Разбира се, физическата активност и здравословното хранене в семейството остават основен фактор в правилната семейна грижа.

Пробиотиците са допълнителна грижа, доставяйки добри бактерии, които спомагат за здрава храносмилателна система. Но не всички пробиотици са еднакви. L.reuteri Protectis в BioGaia® е един от най-подробно проучените пробиотици. Публикуването на клинични проучвания за

L. reuteri Protectis в медицинските издания е доказателство за неговата сериозна научна значимост. BioGaiа® е пробиотик, подходящ за цялото семейство, достъпен в различни форми: капки за най-малките (вече и с обогатена формула с витамин D); дъвчащи таблетки с вкус (налични както с, така и без добавен витамин D), както и най-новият продукт – пробиотични веган капсули – особено подходящи при антибиотично лечение, поради чистия състав, удобния прием и липсата на вкус и мирис.

Пълното интервю с доцент д-р Рада Маркова можете да изгледате тук:

Повече информация за приема на пробиотици и BioGaia®, можете да получите тук: www.biogaia.bg

.