Как правителствата в Европа компенсират хората заради високата цена на тока?

За мерките в Белгия, Фрранция, Испания, Германия и Италия гледайте във видеото

Как правителствата в Европа компенсират хората заради високата цена на тока?

Реклама

Рекордните цени на ток и газ в Европа принудиха различните правителства да предприемат различни, някои доста ранни, мерки за компенсиране и омекотяване на удара върху домакинствата и бизнеса.

Тази седмица се случи нещо много важно за Европа. В четвъртък в сградата на Европейския съвет имаше много тежка и много дълга среща на евролидерите, като най-горещата тема беше именно резкия скок в цените на енергийните ресурси. Случвало се е и досега заключенията на един Европейски съвет да не бъдат толкова амбициозни, колкото е било предвидено преди началото на лидерска среща. Не се е случвало обаче в заключенията да няма нито една дума по една от най-горещите теми в момента. Точно такъв беше случаят миналия четвъртък. В заключенията на този Европейски съвет в крайна сметка не беше постигнато нито едно споразумение между европейските лидери относно отговора на Европа за резкия скок на цените на енергийните ресурси.

С 41% е поскъпнала газта, с 21% - бензинът във Франция. Дори петролните кризи от 1973 г. и 1979 г. не са предизвиквали такъв рязък скок на цените на електроенергията.

Припомняме ви, че Франция обедини около себе си страните, които настояват ядрената енергия да бъде вписана като средство за постигане на целите на Зелената сделка.

Отговорът на френското правителство – нарича се енергиен чек, който е на стойност 100 евро и се изпраща директно на засегнатите, или пък на доставчиците, които приспадат тези 100 евро на французите с ниски доходи.

Властите в Белгия пък установиха така наречената социална тарифа за хората с ниски доходи и те ще могат да я ползват поне до март 2022 г.

В Испания правителството подпомага хората с ниски доходи с чекове на стойност между 25 и 90 евро. Средномесечната фактура за електроенергия в Испания тази година е едва с 15% по-висока от средномесечната преди 3 години, но декемврийската фактура тази година в Испания ще е почти 100% по-висока от декемврийската фактура миналата година.

Подобно на много други държави, цените на много стоки и услуги скочиха и в Германия. През януари следващата година се очаква и увеличение на цената на тока. Според експерти то ще бъде между 14 и 15%.

Директните помощи са само към социално слабите, които в началото на всяка година получават своите помощи, а те пес преизчисляват според ситуацията. Очаква се със скока на цените да бъдат повишени и помощите за тях.

Ситуацията в Германия е доста по-оплетена и Германия е една от страните в света с най-висока цена на електроенергията.

 

Една конкретна история може да даде по-ясна представа откъде идва това. Местна семейна фирма с повече от 60-годишна история, занимаваща се с производство на части за автомобилната индустрия е поставена пред сериозен финансов проблем. Преди 15 години собствениците на фирмата са били изправени пред трудно решениe. За отварянето на нова фабрика те трябва да решат дали да работят основно с ток, или с газ. Тогава проучванията показват, че с прехода към зелена енергия цените на тока ще се понижават. Става обаче точно обратно и фирмата е направила грешния избор.

Много фирми в това положение вече не са конкурентни на пазара заради високите цени на електроенергия и съответно повишават цените на продукцията си. Чуваме все по-силни гласове от индустрията, които казват какво става с made in Germany, или произведено в Германия, което е символ на квалитет.

Цените в Германия скачат, съответно се повишават и цените на крайните продукти и производителите в страната не са вече конкурентоспособни по фактор цена на останалите си колеги в Европа.   

През 2010 година вторият кабинет на тогавашния канцлер Меркел въвежда допълнителна такса за финансиране и насърчаване на възобновяеми енергийни източници, такса, която плащат потребителите, за изграждане на инфраструктура за такива източници.

И така тази такса изиграва решаваща роля Германия да се превърне в една от страните с най-висока цена на електроенергия в света. През 2010 г. таксата изглежда така: 2 цента за киловатчас и достига до 6,5 цента през 2021 г.

За да омекоти ефекта на повишаващите се в следващата година цени, правителството ще намали таксата на 3,7 цента, като по този начин имаме скок на цените, но спад на таксата и евентуално изравняване или пък скокът да се усети много по-леко, отколкото е в действителност.

Директна помощ има само за социално слабите, а фирмите могат да кандидатстват за облекчения, но дали те ще бъдат получени, зависи дали ще отговорят на редица критерии.

В Италия за увеличение на цените на природния газ и на електричеството се заговори още в началото на тази година, когато през юни месец министър-председателят Марио Драги отпусна първата помощ  тази посока от 1 млрд. и 200 милиона евро във вече съществуващ механизъм за подпомагане на семейства, домакинства и малкия бизнес.

Успоредно с това се работи върху това да се модернизира и реформира начинът, по който се пише фактурата за електричество. В Италия за последните 3 месеца от годината няма да бъдат изчислявани 20%, които идваха за административни такси. В края на септември беше вече гласуван закон, с който бяха отпуснати 3 млрд. евро за последните 3 месеца на годината за подпомагане на бизнеса и на социално слабите.

Вследствие на мерките до момента на над 30 милиона домакинства и над 6 милиона микропредприятия бяха махнати увеличенията от сметките, които трябваше да получат за този триместър. За следващата година, за първите три месеца, са предвидени 3,8 млрд евро, с които да се подпомогнат отново домакинствата, като се говори за това да се разшири периметърът на хората, които да бъдат в обсег.