bTV Репортерите: Васил Левски преди Левски

Кой е бил той, преди да приеме прозвището, с което всички го познавамe?

bTV Репортерите: Васил Левски преди Левски

Реклама

Възможно е, когато наближи 19 февруари, да ви се струва, че всеки ден от XXI век е поредният щрих от едно неподозирано и необяснимо бъдеще, погледнато през призмата на последните четири десетилетия на XIX век - времето на Васил Левски, идеологът и организаторът на българското националноосвободително движение. 

„Ако Левски днес беше сред нас, навярно щеше да се почувства в известна степен и засрамен от това, което вижда. Навярно обаче ако ние днес си представям, че Левски е жив и му дадем да управлява държавата, той би допуснал още повече грешки, отколкото нас. Левски ни е дал примера как да не останем с празни ръце“, казва историкът Димитър Атанасов от БАН.

„Турчин ще стана, само да остана жив и пак да работя!“. Твърди се, че Левски казва тези думи пред Никола Цветков Бакърджийчето, съдържателят на Къкринското ханче. На 27 декември 1872 г. и двамата са арестувани от турските заптиета, по-късно ханджията е освободен и успява да скрие архива на организацията.

148 години след залавянето на Васил Левски почти всяко по-голямо селище у нас има улица, площад или училище на негово име. А паметниците на Апостола на българската свобода тук и зад граница се множат.

„Това е един велик човек, един велик българин, който може, наистина може, да вдъхновява!“, казва Христина Богданова, правнучка на Васил Левски.

Кой е бил той, преди да приеме прозвището, с което всички го познаваме, как започва делото му и кой е знаел какъв ще стане, когато порасне?

Син на баща си - така описват родствениците второто дете на Иван Кунчев от Карлово. Според тях физически Васил прилича на баща си, но нови документи разкриват, че за определен период от време използва само личното и бащиното си име. Тактика или неопитност от страна на българския революционер, известен с безбройни псевдоними и стройна система от тайни кодове за разпознаване?

„Първото идване на Левски в Русе е през 1867 г., краят на август - началото на септември. Той използва името си Васил Иванов, като прикрива само месторождението си, първото му разрешително за пътуване е издадено на името на Васил Иванов, сърбин, дори“, разказва историкът д-р Веселина Антонова.