Къде се ражда българското кино?

Студията за игрални филми „Бояна“ намира своето място преди 60 години. Във филмовият център се раждат едни от най-големите ни кинокласики

Къде се ражда българското кино?

Реклама

Студията за игрална филми „Бояна“ намира своето място преди 60 години. Във филмовият център се раждат едни от най-големите ни кинокласики. 25 филма на година, салони дори в селските читалища, билети на ниски цени. Така звучи българското кино на социализма - носталгично, но факт.

По модела на американските гиганти, „Бояна“ работи в затворен цикъл. Студиото снима филма и го излъчва в собствена мрежа от салони. Парите идват от кино и отиват за кино - понякога с подкрепа от държавата. Има достатъчно зрители, които търсят разнообразни филми. Появява се конкуренция за сценарии и режисьорски идеи. В тези условия се създават и класиките, любими на поколения българи.

Мария Статулова е актриса с богата кино кариера. Играе в над 40 заглавия, а дебютната ѝ роля е във филма „Авантаж“ от далечната 1977 г. „За първи път ме поканиха на проби в Киноцентъра. Вървях по коридорите и търсих стаята, в която ме чакаше Георги Дюлгеров, този прекрасен режисьор – бургазлия, държа да кажа. Отивам, вървя по коридора и зад гърба си чувам: „Тая коя е?“. Аз казвам: „Тая е от Бургас“, разказва Статулова.

„Киноцентърът беше едно огромно нещо, една огромна къща, в която кипеше от живот. Имаше грамадни халета, студия. Имаше много хора. Щастливи хора. Щастливи, че работят. Отдадени на киното. И винаги, когато свършваше периода на снимане на филма, имаше сълзи. Защото се разделяхме и не знаехме кога пак ще се видим“, казва още Статулова.