"Наоколо": Историята на Зюлкера Арифова от родопското село Туховища и магичния шафран

Шафранът е екзотичен и по-скоро непознат аромат за България до преди 2015 г., когато в много части на страната започва да се отглежда

"Наоколо": Историята на Зюлкера Арифова от родопското село Туховища и магичния шафран

Реклама

38-годишната Зюлкера Арифова от село Туховища се занимава с отглеждането на най-скъпата подправка в света от 2017 година и с развитието на селския туризъм. Определя това за своя сбъдната мечта.

Вечерите за Зюлкера са магични, защото тогава се ражда шафранът. На дълга дървена маса, около която се е събра семейството. Между пушещите комини, огрени от топлите родопски залези.

„Абсолютно нищо не знаех за шафрана, просто реших да го засадя в моето село с цел да е някакъв допълнителен доход, защото в селото ми вече няма тютюн, а в шивашките цехове се заплаща супер евтино и това би могло да е допълнителен доход за майка ми, за лелите ми, за тези хора, които след 90-та година са садили тютюн до пенсионна възраст, а в същото време нямат никакви осигуровки“, разказа тя.

„Бях чувала, че арабския свят, индийците използват шафран, мои приятели, които живеят и работят в Испания, там използват доста шафран. След това си направих проучване и разбрах, че в Гърция има малко засаден шафран, във Франция, в Европа мисля, че Франция, Испания и Гърция се занимават с шафран и си казах защо не и в България и в Туховища. Червеното злато струва на международния пазар 20 000 евро или долара и аз реших да пробвам дали това наистина е така и дали алтернативата в Родопите наистина може да се случи“, добави Зюлкера.

Шафранът е екзотичен и по-скоро непознат аромат за България до преди 2015 г., когато в много части на страната започва да се отглежда. Това е най-скъпата подправка в света. Световен лидер в производството му е Иран с износ над 360 тона годишно. Благоприятните условия по нашите земи, обаче могат да превърнат и нашата страна във водещ производител, а това да даде работни места на хиляди.

Подправката идва от шафрановия минзухар. Той е известен в историята от преди 3000 години от времето на Клеопатра, която си е правила маски, гозби и сладкиши с него.