Есенно освежаване на градината: Как да подготвим растенията за зимата

С настъпването на есента, за собствениците на обработваеми земи или къща с градина, идва един казус на дневен ред – подготовката за зимата

Реклама

С настъпването на есента, за собствениците на обработваеми земи или къща с градина, идва един казус на дневен ред – подготовката за зимата. Есенното освежаване и подготовка на растенията за зимата е много важен елемент от защитата им през студените месеци от годината.

Научи повече за есенната грижа за градината и зимната подготовка на растенията в следващите редове, споделени от екипа на Мистър Бриколаж. В следващите редове ще видиш важна информация относно защитата на корените от студ, подготовката на тревата за зимата и други аспекти от есенното освежаване на откритите площи.

Защо е необходимо освежаването на двора и подготовката на растенията за зимата?

Есенната подготовка е много важна за устойчивостта на растенията през зимата. Тя им помага да се възстановят от температурни колебания, недостиг на влага през лятото, а на по-късен етап да се справят с предизвикателствата на студените месеци от годината – да се защити кореновата система от измръзване, да се осъществи ефективна борба с болестите и микроорганизмите.

Освежаването през есента е ключово за опазване на насажденията и тяхното здраве.

Съвети за освежаване на градината и подготовка на растенията

Основните действия, които могат да помогнат за освежаване на градината и подготовката за тежките зимни условия, са:

1. Грижа за храстите

Тук се включват действия, като подрязване, почистване на листата и пръскане. Това помага на насажденията да се подготвят за тежките условия, които предстоят с падането на температурите.

2. Мулчиране

Нанасянето на допълнителен слой мулч около растенията може да предпази корените от измръзване. Преди застелването обаче, задължително трябва да се разкопае, както и да се оплеви добре.

3. Компостиране през есента

Компостът в градината е отлично натурално средство за повишаване на издръжливостта на растенията и затоплянето на почвата с цел устойчивост през зимните месеци. Освен това, компостирането подпомага обогатяване на почвата с хранителни вещества, което е много важно за растежа им.

4. Почистване от отпадъци

Отстраняването на падналите листа и участъци от растенията, които са изсъхнали, помага за възпрепятстване на разпространението на болести, както и прикрепването на микроорганизми, които да презимуват по този начин.

5. Отглеждане на зимни култури

След освежаването на градината, идва време и за засаждането на зимни култури, особено ако се стремиш към целогодишно отглеждане на различни насаждения.

Това са някои от основните направления, върху които трябва да се съсредоточиш, за да освежиш градината и да се радваш на здрави растения през пролетта.

.

Реклама

Зареди още