Реклама
Имуностимулант е термин, който се използва за вещества, чиято цел е да подпомагат и засилват действието на имунната система, особено в периоди, когато организмът е подложен на по-голям риск от развитието на инфекции и заболявания. Имуностимулантите набират все по-голяма популярност и все по-често се използват регулярно през есенно-зимния период, когато грипните вируси и простудните заболявания са в разгара си. За да се възползваме максимално от техните ползи е важно да знаем кога, как и най-вече какви имуностимуланти да приемаме. В следващата статия ще разгледаме различните видове имуностимуланти и ще обсъдим най-подходящия прием за тяхната употреба.
Какво представляват имуностимулантите?
Те са вещества, които активират или подсилват действието на имунната система. Те могат да бъдат от естествен произход - витамини, минерали и билкови екстракти, или пък със синтетичен произход (създадени в лаборатория). Последните са по-специфични и обикновено се приемат само след назначение от медицински специалист.
Най-разпространените форми на имуностимулантите сред обществото включват групата на витамините - особено витамин С и витамин D, минералите ( цинк и селен), както и екстракти от различни лечебни растения - ехинацея, астрагал, шипка, мурсалски чай и ред други. Освен тях, пробиотиците са отделна група, с доказана ефективност по отношение на имунитета, наред с бета-глюканите. Всяка от тези разновидности на имуностимулантите изпълнява различна роля и стимулира имунитета по различни механизми, като крайният резултат е един по-устойчив и адаптивен организъм.
Кога е подходящо да приемаме имуностимуланти?
- През есенно-зимния период - разбира се, това е сезонът на грипа и настинките, когато поради намаляването на деня, падането на температурите и другите промени на климатичните условия, организмът се стресира и става по-податлив към простудните заболявания.
- При чести контакти с хора и прекарване на дълго време на обществени места - без значение от мястото, стълпотворението на голям брой хора на едно място води до разпространение на инфекциозни заболявания. В тези случаи, имуностимулантите могат да бъдат полезни за допълнителна подкрепа и защита от патогенни микроорганизми.
- При високи нива на стрес - стресът е един от основните фактори, които водят до намаляване защитните сили на организма и спад в имунитета. Когато тялото ни е подложено на прекомерен стрес, без значение от какъв характер, нивата на кортизол се увеличават, а този хормон е отговорен за спад в силата на имунитета. Имуностимулантите могат значително да попречат това да се случи и затова техният прием е особено обоснован при периоди на повишен стрес.
- При повишено физическо натоварване - интензивните тренировки, макар и полезни за организма, си вземат своето и често пъти претренирането и невъзможността на тялото да се възстановява може да доведе до отслабване на възпротивителните сили на организма. Приемът им в периоди на интензивни спортни занимания може да подсилят имунитета и да държат общото здравословно състояние на високо ниво.
- След боледуване или дълъг прием на антибиотици - при прекарано инфекциозно заболяване, след хирургични намеси или просто след дълъг прием на антибиотици, имунитета значително спада. Често, в тези случаи, за да може да го “рестартираме” и върнем към оптимални нива на работа своя имунитет, може да се обърнем за помощ към имуностимулантите.
Видове имуностимуланти и техните ефекти
Имуностимулантите действат по различни механизми като се включват в различни процеси, свързани с имунната система и нейните функции.
Витамин С - известен със силните си антиоксидантни свойства, той е най-честият представител на разнородното семейство на имуностимулантите, към което хората посягат при нужда. Всеки знае, че неговият прием е удачен при първи симптоми на грип и настинка, а дозите, в които се взема могат безопасно да бъдат надвишавани неколкократно.
Витамин D - доказано действие върху човешкия имунитет. Неговият прием е препоръчителен през зимните месеци, когато има по-малко слънчева светлина и по тази причина често този витамин е в дефицит.
Цинк - изключително важен микроелемент за нормалната функция на имунната система, като проучванията сочат, че приемът му при първи симптоми на инфекция намалява нейната продължителност.
Селен - силен антиоксидант, който участва в някои процеси, свързани с активността на имунната система.
Пробиотици - полезните бактерии са отговорни за поддържане на добро чревно здраве и баланс в чревната флора. Здравето на храносмилателната система е от ключово значение за общото състояние на организма и особено за оптималната функция на имунната система и силата на имунния отговор. Пробиотиците намаляват възпалението в тялото, шанса от развитието на автоимунни и системни заболявания.
Билкови екстракти - различни билки, с народен или чуждестранен произход имат позитивен ефект върху имунитета. Пример за български билки, които народът използва при настинки за стимулиране на имунитета са черния бъз, лайка, мащерка, мурсалски чай и други. В източната медицина е много популярна употребата на астрагал, ехинацея, джинджифил, както и адаптогенната ашваганда.
Как да изберем подходящия имуностимулант?
Изборът на имуностимуланти зависи от индивидуалните нужди и здравословното състояние. При данни за дефицит на някои конкретен елемент или витамин, е важно да насочим вниманието си към подбора на такъв тип продукт, който да компенсира за недостига. Билките и техните екстракти винаги са безопасни и могат да бъдат комбинирани по различни начини според нуждите и желанията, като все пак за максимален ефект е добре да се консултирате със специалист.
Заключение
Имуностимулантите са полезни помощници за поддържане на здрава и силна имунната система. Те ни помагат да поддържаме своите възпротивителни сили на високо ниво. Въпреки това, за максимален ефект е важно да комбинираме приема на витамини, минерали и билки със здравословен начин на живот, който включва балансирана диета, адекватна физическа активност, качествен сън и време за отдих. По този начин ще може да подсилим своят организъм от всеки възможен ъгъл.
.