Пробиотици и отслабване: Скритият алгоритъм на тялото
Мечта за всекиго е да изглежда добре и да поддържа красива и хармонична фигура

Мечта за всекиго е да изглежда добре и да поддържа красива и хармонична фигура. Често се случва да попаднем във водовъртежа на хранителните си навици и стремежа към загубата на излишните килограми, без да си даваме сметка, че всичко това е в много тясна връзка с нашата собствена индивидуалност.
„Яж по-малко и се движи повече“ е постулат, който мнозина са чували. Може ли обаче една-единствена препоръка да се приложи успешно при всеки? Що се отнася до биохимичната ни индивидуалност (генетика, микробиом, хормонален баланс, епигенетика), е повече от разумно да вземем предвид специфичните характеристики на организма си, преди да се втурнем да следваме „общите насоки и съвети“. В днешната статия ще разгледаме по-детайлно как пробиотиците имат отношение към поддържането на здравословно тегло и защо именно те биха могли да крият ключа към отслабването.
Микробиомът – невидимият диригент на метаболизма
Разбира се, що се отнася до отслабването, винаги на преден план излиза въпросът за метаболизма. Начинът и скоростта, с които обработваме и усвояваме приетите хранителни вещества, до голяма степен обуславя натрупването и изгарянето на мазнини в контекста на собствената ни индивидуалност.
Всъщност здравето на метаболизма ни е в непрестанна пряка връзка със състоянието на нашия микробиом. Под микробиом разбираме съвкупността от микроорганизми, населяващи нашите черва – на брой те възлизат над трилиони и биват различни по вид бактерии, гъбички и вируси. Когато чревната флора е в оптимално състояние, се наблюдава баланс между „вредните“ и „полезните“ микроорганизми в нея. В случаите обаче, когато не се храним здравословно, не спим добре и сме подложени на прекомерен стрес, микробиомът ни страда – сблъскваме се със състояние, известно като дисбиоза. Небалансираната чревна флора води след себе си редица нарушения и симптоми: подут стомах, болки, нарушена имунна функция, неспособност да се усвояват ценни витамини и минерали, нарушен синтез на хормони и невротрансмитери и, много често, забавен метаболизъм. Ето защо микробиомът всъщност дирижира до голяма степен дали и как бихме могли да отслабнем – една твърде често пренебрегвана и неосъзнавана съзависимост.
Добрата новина е, че на помощ биха могли да ни се притекат пробиотиците – щамове полезни бактерии, имащи чудното свойство да колонизират червата ни и да възвърнат баланса в чревната микрофлора. Ферментиралите храни са изключително богат източник на пробиотични бактерии – срещаме ги в киселото мляко, киселото зеле, туршиите, кимчито, кефира. Пазарът вече изобилства и от пробиотични хранителни добавки. Благодарение на тях можем лесно и бързо да снабдяваме тялото си с точното количество живи бактерии, които час по-скоро да заздравят червата ни и да помогнат на организма ни с ключови функции и процеси: в това число и за забързване на метаболизма и по-ефективното изгаряне на излишните мазнини.
Връзката между пробиотиците и хормоните на глада
Споменахме, че микробиомът управлява синтеза на не малко на брой невротрансмитери и хормони – хормоните на глада и ситостта лептин и грелин не правят изключение! Лептинът, или известен още като хормон на ситостта, се секретира от мастните клетки и основната му функция е да „сигнализира“, че тялото има достатъчен енергиен запас и няма нужда от допълнителен прием на храна. Грелинът пък, хормонът на глада, се секретира основно от стомашните клетки при усещане за глад: основната му функция е да сигнализира кога тялото се нуждае от храна, затова и нивата му са най-високи непосредствено преди ядене и спадат, след като сме се нахранили. Тъй като грелинът се секретира в стомаха и е в изключително тясна връзка със стомашно-чревния тракт, неоптималната работа на микробиома ще има огромно влияние и върху правилния синтез на хормона на глада. Казано с други думи, ако страдаме от дисбиоза, е възможно да се храним повече от необходимото, да не усвояваме ценните хранителни вещества и да страдаме от ленив и бавен метаболизъм.
Микробиомът и мастните депа: битка за енергията
В организма ни съществуват различни типове мазнини – докато някои от тях са полезни и изиграват ключова роля за поддържането на доброто ни здраве, други, като висцералната мазнина например, са вредни в прекомерни количества и възпрепятстват регулирането на теглото.
Тъй като микробиомът е в тясна връзка с метаболизирането на мазнините, наличието на дисбиоза е предпоставка за трупане на повече висцерални мазнини, инсулинова резистентност, диабет тип II и затлъстяване. Наличието на полезни пробиотични бактерии в червата ни пък благоприятства термогенезата (изгарянето на излишните мазнини), предпазва от развитието на множество метаболитни нарушения и, не на последно място, ръководи и подкрепя оптималната секреция на лептина и грелина.
ProLact Slim+ е иновативен пробиотик, който комбинира силата на Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus с екстракт от зелено кафе, за да подпомогне естествените механизми за изгаряне на мазнини и регулиране на телесното тегло. Пробиотичните щамове играят ключова роля в метаболизма, като подобряват усвояването на хранителните вещества и регулират апетита чрез влиянието си върху чревно-мозъчната ос. В същото време, хлорогеновата киселина в зеленото кафе спомага за намаляване на глюкозните пикове след хранене и насърчава изгарянето на натрупаните мазнини. ProLact Slim+ подпомага чревния баланс, контролира усещането за глад и регулира метаболитните процеси, които са от съществено значение за ефективното и здравословно отслабване.
ProLact Slim е функционална пробиотична храна, обогатена с папая, зелен пъпеш и грейпфрут – плодове, известни със своето храносмилателно действие и способност да подпомагат метаболизма. Папаята съдържа ензима папаин, който улеснява разграждането на протеините и намалява подуването на корема. Зеленият пъпеш е богат на фибри и антиоксиданти, които подпомагат детоксикацията, а грейпфрутът е добре познат със своя ефект върху метаболизма на мазнините. В комбинация с пробиотичните бактерии Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, ProLact Slim създава благоприятна среда за усвояване на полезните вещества и насърчава добрия микробиомен баланс – ключов фактор за регулиране на теглото.
Здравето отвътре определя начина, по който изглеждаме – грижейки се за микробиома си, се грижим и за красивата си фигура!
.