Как да подобрим концентрацията си

9 начина да вършим повече работа с по-малко усилия

Реклама

Имате да свършите нещо много важно. Оп, звънна телефонът. Само да отговорите бързо и на този имейл. Хващаме са за работа. Оу, някой прати този як клип от Youtube, хахаха, колко е смешно. Докъде бях стигнал? А, то станало време за обяд. И така ден след ден, след ден, след ден...

Концентрацията е човешко качество, което всички искаме да притежаваме в неизчерпаеми количества. Проблемът е, че живеем в динамично време. Изследване на Калифорнийския униврситет показа, че дневният лимит от информация, която мозъкът обработва, достига средно 35 гигабайта. Преди 30 години това число е било 15 гигабайта. Промените в ежедневието ни, както и пълната автоматизация на редица процеси, довела след себе си нахлуването на всякакви електронни устройства, променят предизвикателствата пред всеки. Променя се и начинът, по който четем и пишем – докато преди това е бил специален целеви процес, днес четем на парчета, за няколко секунди, минути, от линк на линк, съзнанието ни прескача, обработва информацията, но не я задържа. Това води след себе си много къс интервал за привличане на вниманието, а оттам страда и концентрацията.
За да подобрим концетрацията, можете да следвате някое от следните правила. Те са прости, но ефективни. И да – дяволски трудно е да се концентрираш, за да ги следваш. Но може би не сте замисляли за ползите. Да имаш постоянство означава да достигнеш до успеха, да печелиш повече, да изградиш кариера, да живееш живот със самочувствие, а не живот-реакция на обстоятелствата.

Яжте пълноценна храна

Когато сте под напрежение, избягвайте да се храните със стимулиращи енергийното производство храни (шоколади, вафли и т.н.) или пък с неща, за чийто произход не сте докрай убедени (например 90% от фастфууд закуските). Вместо това направете план, включете в ежедневното си хранене много плодове и зеленчуци, постоянно имайте под ръка ядки или банани, комбинирайте за основните ястия продукти, съдържащи чисти въглехидрати – като ориз, картофи, киноа и др.

Първо най-трудното

Звучи просто, но не е. Когато имате списък със задачи за деня, човешкото съзнание се старае да избутва и отлага до безкрай трудните задачи. Вместо това, можете да проявите воля и да се концентрирате върху най-комплексната си задача. След като я отметнете, ще се чувствате по-добре (няма вече да ви тежи отговорността за изпълнението й), ще оправите за нула време по-малките предизвикателства на ежедневието. Можете да приложите прост трик – имейли и телефонни разговори следобед. Сутринта се концентрирате върху необходимите документи, срещи и решения, които движат работата ви напред.

Изключете дразнителите

Спрете пощата си. Наистина. Сложете телефона си на вибрация. Наистина. Откажете всички обаждания дотогава, докогато имате наистина време да им отговорите. Вместо това се концентрирайте в задачите си. В крайна сметка ще останете доволни от резултата.

Има и други хитрини как да помните повече

Почивайте си

Много хубаво не е на хубаво, е каал мъдрият български народ. И наистина – ако се престаравате, ще се и преуморите. Почивайте си редовно – на всеки час можете да гледате тавана за поне 10 минути. Другите 10 можете да прекарате в движение и безцелно гледане през прозореца. Така или иначе не съществува човек, който да може да се концентрира за повече от 40 минути наведнъж. Крайният ефект ще бъде много позитивен – ще се чувствате енергизирани и пълни с желание да свършите задачите си.

Музика за концентрация

Когато работите, е много приятно да слушате музика. Но внимание – изберете такава с повтарящи се ритми и без глас. Ако любимите ви изпълнители не са диджеи, можете да приложите още по-прост трик. Влезте в Youtube.com и потърсете с ключва дума “Concentration music”. Ще се изненадате колко много едночасови компилации с дийп хаус и амбиънт са качени онлайн, чакащи да ги изберете и да се почувствате като в масажно студио.

ОФП

ОФК означава Обща Физическа Подготовка. Две трети от офисните работници не притежават такава. Седят изкривени, хапват вредно и като цяло се чувстват нещастни от битието си, в което има болка я в крака, я в рамото, а много често и в главата. Вместо да се предавате, трябва да правите упражнения всеки ден. Не е нужно да ходите чак до фитнеса. Но една добра серия от упражнения, малко сутрешен джогинг, велосипед в парка или велоергометър в дома ще ви донесат тонус и свежест, за която мечтаете от години. Физическите упражнения раздвижват кръвта в тялото ви, а с това освежават и мозъка. Наред с това, упражненията произвеждат и хормона ендорфин, който е виновникът за това човек да се чувства щастлив. Правете си сметката. Щастливите хора са по-концентрирани, на бас.

Навиците правят от момчето мъж

Създайте си навици

Най-лесният начин да избегнете клопката на хаоса и отчаянието е да си създадете навици. Дали ще правите упражненията си всеки ден в определен час, дали ще се храните определен брой пъти на ден, дали ще прилагате сходни техники за водене на записки в работата си – важното е в крайна сметка да изградите ваша собствена, лична система от правила, по която нещата в крайна сметка да се случват. Само случилите се неща се броят за извършени. Всичко друго са добри намерения, с които пътят към ада е осеян.

Правете си списъци

Списък със задачи звучи банално – но нямате представа колко много помага да преминете през ежедневието като експресен влак, а не като теснолинейка, лутаща се между две гари. Списъкът със задачи ще ви позволи да формулирате достатъчно рано приоритетите си за деня. А както вече помните – важно е да знаете най-голямото си предизвикателство навреме, за да го отметнете от самото начало.

Хидратиране му е майката

Пиенето на течности през целия ден е много важно упражнение. Дневно са препоръчително поне по два литра вода. Ако изпиете повече, няма да се почувствате по-зле, просто ще ходите по-често до тоалетна, хихи.

Пиенето на вода има и други ползи