Как да се социализираме ефективно

Ако сте от хората, които са нервни или неуверени в социални ситуации, тогава сигурно сте си дали сметка колко възможности за срещи и нови приятелства сте пропуснали.

Реклама

Представете си колко различен би бил животът ви, ако можехте да говорите с хората винаги, когато искате и умеехте да поддържате интересни разговори, да поддържате връзка и да създавате приятелства. Колко по-удовлетворяващ би бил животът тогава?

Не попадайте в капана на идеята, че да имаш страхотен социален живот изисква невъзможни социални умения, които са присъщи на най-екстровертните хора, родени с тях. Всъщност има малки трикчета и стратегии, от които всеки може да използва.

За социалната изолация

Преди да започнем, нека поговорим за социалната изолация. Най-важното нещо, което трябва да направите, е да избягвате да интерпретирате нормалното социално поведение като отхвърляне. Когато започнете да обръщате повече внимание и да четете знаците, които хората ви изпращат, ще разберете, че отхвърлянето рядко е реално. Винаги има хора, които просто нямат време да разговарят с вас, не са в настроение за нови приятели или просто наистина забравят да се обадят. Не бъдете прекалено сурови към себе си - всичко ви е наред.

 

Нека срещата с нови хора е лесна

Вероятно сте чували поговорката, че всичко е въпрос на правилното място и време. Предлагаме ви да избягвате да мислите, че публични места като барове или клубове са подходящи за нови познанства. Те (с някои изключения, разбира се), са за срещи с хора, които вече познавате. Затова там ще намерите групички, а не самотни посетители.

Второ - намерете местата близо до вас, където хората се събират често за социални събития - базари, разговори, семинари, открити вечери и прочее. Ходете там, където по принцип хората са сами или пък по двойки - тези места са точно за това и е естествено да говорите с непознати.

 Когато срещнете нов човек, поинтересувайте се от неговата гледна точка

Това означава да задавате въпроси за човека отсреща, вместо да говорите за себе си - например как са попаднали на мястото, където се запознавате и т.н. Това е важно, защото по този начин измествате фокуса от себе си. Ако сте съсредоточени върху себе си, знайте, че не сте избрали особено благодатна стратегия за създаване на нови контакти. Можете да задавате въпроси и да поддържате разговора с “О, това е интересно - разкажи ми повече” или пък питайте “Защо?” Ако някой ви разкаже за свое хоби, курс или работата си - попитайте защо се занимава с тях. По този начин диалогът ще е по-интимен и интересен и за двете страни.

 Научете се да показвате малко уязвимост

Друг важен елемент в социализацията е да сте отворени към другите. Ако филтрирате мислите си и споменавате само готините, яки, чудесни неща, е много вероятно да убиете естествената природа на разговора и ще звучите като сноб. Най-умелите в общуването правят точно това - оставят се да казват нещата, които изскачат в ума им, дори и ако са малко странни. Не е нужно да разкривате най-откачените си тайни - просто покажете човечността си, като споменете някоя своя странност. Хората обичат другите да им показват малко уязвимост и ще ви уважават за това.