Колкото повече e стресът, толкова по-често е главоболието

В 80% главоболието е в резултат на стрес

Реклама

 

Главоболието е нетърпимо усещане, което е достатъчно, за да разруши кариерата и щастието на човек. Постоянната напрегната работа е честа причина за тензинно главоболие. Проучване в Германия върху пет хиляди души показва увеличаване на дните им с главоболие съответно на увеличаването на стреса, който е бил оценяван по 100-степенната скала за тревожност. Участниците в изследването са попълвали въпросник на всеки три месеца в продължение на две години. Отбелязвали са типа и честотата на главоболието си и степента на изживения от тях стрес. 

Тези, които са получавали тензионно главоболие, са имали с по 10 точки по-високо ниво на стрес. При тях и дните, прекарани в страдание от главоболие, са много повече. Подобни данни съобщават от Ohio’s Xavier University. За една година е нарастнал броя на младите хора в университета по мениджмънт, които са постъпвали в болница за лечение поради главоболие.

Създава се порочен кръг - стресът провокира главоболие, главоболието предизвиква стрес.

Затова начините за намаляване на стреса са профилактични мерки срещу главоболието.

Мощни обезболяващи лекарства могат да премахнат главоболието, но то може да бъде избагнато с физиологични и поведенчески подходи.

Масаж на лицето

Разтрийте ушните миди мeжду палците и показалците отгоре надолу до степента на болезненост. Изтеглете ги във всички посоки.

Отворете широко устата 2-3 пъти, за да раздвижите лицево-челюстните стави. Ако стискате зъби през нощта, задължително се нуждаете от това упражнение.

Натиснете с вибриращи движения на показалците върху точките под ъглите на устата. Със събрани пръсти опишете кръгове около очите без натиск. Погладете лицето и шията с двете длани.