Реклама

Първият ми сблъсък с град Панама беше много приятен. Особено като се има предвид, че получих неочакван подарък от авиокомпанията, с която летях – билетът ми беше променен от туристическа класа на бизнес класа, без да заплащам за това :-) Първите, които излизат от самолета, са пътниците от бизнес класата. Те са и първите на миграционния контрол. И така, само 20-ина минути след кацането на самолета, аз вече бях с багаж и се оглеждах за човек с табелка с името ми, който трябваше да ме посрещне и откара до мястото, което бях резервирала.

Оскар – така се казва човекът, осъществил трансфера ми, се оказа много дружелюбен и усмихнат мъж, който освен че ми обясни, че един от най-добрите му приятели от детството е бил българин на име Тихомир, ми разказа и доста неща за града. "Това яке със сигурност няма да ти трябва", беше първото нещо, което Оскар ми каза. И, естествено, беше прав. Температурата в сухия сезон достига до 35 градуса, а влажността на въздуха е около 85-90 процента. Повярвайте ми, горещо е! Още повече, че идвах от "зимна" България.

Панама е границата между Южна и Централна Америка. И свързва Атлантическия и Тихия океан чрез 80-километровия Панамски канал – едно от чудесата на инженерната мисъл. Официалната валута е американският долар. Има и друга валута – Балбоа, която също е официална, но на практика 1 Балбоа е със стойността на 1 долар. В магазина е твърде вероятно да ви върнат смесено ресто, като Балбоата е само на монети. Официалният език е испанският. Но хората, работещи в сферата на туризма, говорят и английски.

Качеството на туристическите услуги е високо. Има различни категории хотели, които отговарят на бюджета и вкусовете на клиентите. Безработицата в Панама е доста ниска, голяма част от хората работят в администрацията, обслужваща Панамския канал, както и моловете. В един от най-големите молове в Панама работят 10 000 души. Ако искате да пазарувате, може да попаднете на страхотни оферти. Естествено, европейските стоки са по-скъпи.

В град Панама може да се придвижвате с метро, с автобуси и с такси. Градът е много спокоен и сигурен, а на по-малко от час път има прекрасни места за отдих. В самия град няма плажна ивица, но съвсем наблизо има както прекрасни плажове, така и множество хотели. От едната страна на Панама е Тихият океан, а от другата – Атлантическият океан. Аз лично предпочитам Атлантическото крайбрежие за плаж.

Биоразнообразието е огромно. Един от най-големите паркове в света – La Amistad, се намира на границата на Панама и Коста Рика. Освен тукани, ленивци, змии, алигатори и стотици видове птици, в Панама има и много риба. Едно от специалните места в столицата е рибният пазар. Всъщност на древния език на индианците, които са живеели по тези земи преди идването на испанските завоеватели, думата "панама" означава "изобилие от риба".

В град Панама има туристически автобус. Целият маршрут е около три часа, като спирките са няколко – Мултисентро – мол в богаташкия квартал на Панама. Това е началната и крайна спирка по маршрута. Автобусът спира още в Албрук мол – най-големият търговски център в страната, Мирафлорес – музей до Панамския канал, откъдето може да се види канала, а и да се направи обиколка с кораб, която обаче е доста скъпа и лично според мен има по-приятни начини за харчене на 200 долара. Следва спирка на входа на музея на биоразнообразието, на остров Фламенко и в старата част на града - така нареченото Каско Антигуо. Архитектурата на Каско Антигуо е уникална, атмосферата – също. Част от малките улички за затворени за автомобили, което ги прави идеално място за разходка. На много места може да закупите прясно изцеден сок от манго, ананас или други екзотични плодове. Чешмяната вода в град Панама е питейна, но определено не е за препоръчване, особено ако не сте свикнали с вкуса и искате да се предпазите от нежелани стомашни проблеми. Минералната вода е около долар за една малка бутилка.

Ако се чудите какво да видите, съветът ми да си оставите достатъчно време за столицата, както и да направите поне една екскурзия извън град Панама. Освен че може да попаднете на интересни местни племена, да научите повече за културата им, да закупите сувенири, които самите те правят, може да се разходите из дъждовните тропически гори, да се порадвате на огромните синьо-лилави пеперуди, които летят навсякъде в горите, и дори да видите алигатори в естествената им среда. Както и десетки видове птици и жаби.

Както в повечето страни в Америка, и за Панама си вземете адаптор. Ако сте там в дъждовния сезон, чадърите или дъждобраните са задължителни. Предвидете си и добър репелент против комари, защото в тази част на света вирусът Зика е разпространен, макар в сухия сезон комарите да са по-скоро рядкост. Визи за български граждани не са необходими, достатъчно е да имате валиден международен паспорт. Властите задължително ще поискат адреса на хотела, в който сте отседнали, попълва се и митническа декларация при влизане в страната.