Реклама

Отговорът на въпроса е: категорично не! Напротив, май месец е изключително подходящ за засаждането на много зеленчуци в градината, които да ни зарадват с добра реколта. Какво може да засадите?

На първо място сега е времето на тиквичките. Освен вкусни, те са и изключително полезни. Подпомагат храносмилането, забавят стареенето, понижават нивата на кръвната захар, укрепват сърцето, подобряват зрението. Затова не пропускайте възможността да засеете този полезен зеленчук в градината си. Най-доброто време за директно засаждане на семената е края на май и началото на юни. Изберете ден, който не е много горещ, но също така трябва да внимавате и да не избързате, тъй като ако нощните температури са под -2 градуса тиквичките загиват. Най-важно е мястото, което ще изберете за тях. То трябва да е слънчево, защото тиквичките не виреят добре на сянка.

Подходящо е в този период да засеете и дините и пъпешите. Невероятно освежаващ през лятотото е резен студена диня, а сладостта и аромата на пъпеша са неустоими. Затова включете и тях в плана на Вашата градина. За да поникнат семената на дините и пъпешите е важно почвата да се е затоплила. Преди да засеете семената се уверете, че опасността от слани е отминала и земята се е затоплила до около 12-15 градуса. Дините и пъпешите обичат топли, плодородни и рохкави почви.

Сега е времето да засадите в градината и разсадите на средноранните домати. То също трябва да става едва след като опасността от слани е отминала. Доматите се нуждаят от регулярно поливане и не бива да допускате напукване и изсъхване на почвата.

Моментът е подходящ и за засяване на краставици. Може да пресадите разсад, който сте произвели или да пристъпите към директна сеитба на семена. И тук изборът на място е изключително важен. То трябва да е слънчево, но и защитено от директните слънчеви лъчи. Също така трябва да е добре предпазено от вятър и течение.

Не забравяйте и тиквите. Те са чудесен зеленчук, с който могат да се приготвят както солени ястия, така и вкусни десерти. Много често тиквата е предпочитана и замества картофите в редица рецепти. Тиквите обичат слънчеви и защитени места и се нуждаят от плодородни почви. Те имат много добре развита коренова система и могат да се отглеждат и при неполивни условия.

Патладжанът също се засява през май. Той е изключително чувствителен към влагата. Ако го преполеете се развиват гъбни заболявания и се затруднява опрашването. Специалистите съветват патладжаните да не са засяват до домати. Въпреки че са от едно и също семейство, те не бива да се засаждат в близост.

Май месец е и време да засадите ароматни подправки. Копър, джоджен, чубрица, целина и др. Копърът обича полусенчести и доста влажни места, а за джоджена мястото трябва да е сухо и топло, защитено от вятър. Чубрицата не е претенциозна към почвата, на която ще я отглеждате, но теренът задължително трябва да е слънчев. Подправката се прибира, когато започне да цъфти, защото след прецъфтяване ароматът й намалява. Тя се орязва и се суши на сянка. Целината може да засеете края на май и началото на юни. Тя се сее на лехи, като е добре разстоянието между редовете да е около 40 см, а между самите растения в редовете около 30 см.

Средноранният пипер също може да се засее през май. Много важно при отглеждането на пипера е правилно поливане. При достатъчна влажност кореновата система се развива добре, оформя се здрава листна маса, а оттам и едър и сочен пипер.

 

Все още може да засеете и фасул. Неговата сеитба трябва да се извършва, когато почвата се е затоплила до температура 10 градуса. Важно е да знаете, че по време на вегетацията фасулът трябва да се окопае няколко пъти, като за последно това трябва да стане до цъфтежа.

Май месец е подходящ и за засаждането на бамя. Тя е топлолюбива култура и специалистите съветват към нейното засяване да се пристъпи, тогава, когато температурите на въздуха достигат до 20 градуса. Бамята може да се консумира прясна, да се консервира, както и да се добавя към различни ястия.

Все още не сте пропуснали възможността да засеете в градината си и картофи. Вярно, сега е моментът предимно на късните сортове, но все пак по-добре късно, отколкото никога. Схемата на засаждане при тях предвижда междуредовото разстояние да е 60-70 см. Дълбочината на засяване зависи от размера на клубените, от състоянието на почвата и от температурата. При тежки и влажни почви картофите се засяват по-плитко, а при рохкави - по-дълбоко.

Май месец е един от най-активните за градинаря. Сега имате възможност да добавите още зеленчуци към богатството на Вашата градина, на които да се наслаждавате. Цялото разнообразие от семена може да разгледате: тук. Безспорно зеленчуците, отгледани от самите нас, в собствената ни градина, имат уникален и неповторим вкус, защото в тях е вложена цялата ни любов и грижа!

.