"Красив ум": Българка изследва анитивурсните свойства на растението "каменен лотос"

Нина Нанкова получава стипендия от ЮНЕСКО за проекта си

"Красив ум": Българка изследва анитивурсните свойства на растението "каменен лотос"

Реклама

Млада дама се е посветила на науката и иска да се развива в България. Само преди дни тя получи наградата за най-млад учен в Българската академия на науките заради редицата си постижения в областта на нанонауките.

Тя е носител и на стипендията "За жените в науката" на ЮНЕСКО.

Тя е млада и красива. И е една от надеждите на науката в България.

Нина Стоянова-Нанкова е докторант в Института по обща и неорганична химия към Българската академия на науките.

Интересът й към природните науки се заражда още в детска възраст.

„По-сериозно може би в гимназията вече, благодарение на това, че имах страхотна учителка по химия, както в училище така и след това на частни уроци“, разказва Нина Стоянова-Нанкова, асистент "Лаборатория по теоретична и изчислителна химия", Институт по обща и неорганична химия, БАН.

Затова не е изненадващо, че избира да продължи висшето си образование с химия, макар често пъти да е чувала въпроса "Какво би работила с тази химия след време?".

„Много пъти са ме питали. Но в един момент се чудих на какво да наблегна – на биологията или на химията, но си казах, че основата на биологията е химията, така че… А и химията е много по-точна наука според мен. И това ме привлече повече“, споделя младият учен.

Тя е бакалавър по компютърна химия, а след това завършва и магистратура по медицинска химия – дори това, че е майка отскоро, не я спира да запише обучението в редовна форма.  Защото понякога науката изисква жертви.