Стани богат
Реклама
Дългогодишният водещ най-обичаната игра за знание в света „Стани богат“ – Ники Кънчев, е човешкото превъплъщение на емблематичната игра, която събира пред екрана малки и големи – всеки делник от 18:00 ч. по bTV. За феномена СТАНИ БОГАТ, за завръщането си „на пета скорост“, за това как предаването е еволюирало за последните 23 години и как се е променила представата за знанието – Ники Кънчев разказва в специално интервю за списание BIOGRAPH. Нещо повече, лицето му грее от корицата на ноемврийския брой на обичаното списание.
Вижте малка част от интервюто тук, а цялото четете в новия брой на BIOGRAPH.
„Стани богат“ е ум, но и сърце, обича да казва Ники Кънчев. Дългогодишният водещ на най-обичания куиз има славна журналистическа биография. Не всички знаят, че зад едно от най-популярните медийни лица у нас се крие цяла своеобразна школа в телевизията, радиото и вестникарството, дала начален тласък на много негови колеги. В нея се възпитават две основни неща – любов към знанието и човечност.
Ники, как се чувстваш в ролята на най-новия жокер в „Стани богат“ – „Помощ от водещия“?
Истината е, че се чувствам точно толкова комфортно, колкото и напрегнат. Екипът наистина ме оставя съвсем сам в този момент и никой не може да предположи кога участникът ще поиска помощ от мен.
Комфортно ми е пък, защото винаги съм играл играта наравно с участниците, но досега не можех да си позволя да съм пълноценен играч. Сега вече мога да използвам целия си опит и знания, за да им помогна. Преди играех само наум и за мен си - чак след разкриване на отговора можех да ги похваля, поощря занапред в играта или пък елегантно да им посоча грешка в стратегията – дали са прибързали, дали не са минали покрай верния отговор твърде бързо, дали са използвали грешния жокер или напротив – използвали са два, три даже - за да са „сигурни“.
Напрегнат си, казваш...
Уверен съм, но да, в същото време леко напрегнат – все пак става дума за живи хора, за пари. Те са дошли не само да преборят играта, но и за да си помогнат финансово – това съвсем не са изключения!
Играта в България е много по-специална, да ми простят колегите по целия свят, защото всички знаем каква е икономическата ситуация у нас.
Къде другаде в Европа толкова музиканти карат такси или пък учителите получават подобни заплати? Много рядко. Трудността да оцелееш тук е много по-голяма, залогът е много по-голям и затова сумите в „Стани богат“ наистина могат да променят качеството на живота на хората. Има и друго - ако играчите се справят добре, самочувствието им се подхранва съвсем заслужено, а то е много важно за щастието на човека. Вече не се чувстват прецакани, а поощрени. Разбират, че времето, което са отделили за четене, за учене на уроци с децата си или пък за някой научно-популярен филм съвсем не е било загубено.
Хората осъзнават ползата от знанието...
Да. Често се питаме: къде ще ми трябва история, математика, физика, биология или дори химия в живота? Ами ще ти трябва на много места, включително и в „Стани богат“! Не на последно място добрият пример, който нашите участници дават на децата или внуците си, е нещо страхотно! Знанието и парите, които могат да го последват, е взаимовръзка, която е важно да бъде ясна на децата. Те постоянно виждат игри на късмета, лотарии, хазарт, незаконни дейности от всякакъв вид в новините, тарикати и далавери всеки ден – все пари и стандарт на живот, изкарани в повечето случаи без последователност, без труд, без любов към знанието. По същия начин в тази игра децата виждат как, ако си невежа в нещо, което те учат и знаят, може да се изложиш много.
Нещо като приземяване към реалността.
Да, житейските уроци между редовете, като един вид бележка под линия, в „Стани богат“ са много и важни. И нашата аудитория, които ни следи и обича, знае тези уроци, схваща ги и ги цени – дори съвсем интуитивно. Играта може да утоли жаждата на хората за справедливост. Да покаже алтернативата на онзи живот в Инстаграм например, където всичко е уау, лъскаво, някак паднало от небето, а момичетата носят чанти и рокли за по 3-4000 евро.
За мен това е много важно това социално огледало, което представлява предаването, тази надежда, която то дава, справедливостта, която подчертава. Ако си чел – ще успееш! Точка.
Към всичко това прибавете и новата динамика, която инжектира в играта този нововъведен жокер. Това са вече четири възможности да си помогнеш, макар че имаш право да избереш и използваш само три от тях. Хоризонтът се разширява, а това за игра, която в България е вече 23 години на екран, си е постижение. Затова и благодаря и на Sony Pictures Television, които държат правата в световен мащаб, и на bTV за доверието към мен.
Това ли е предаването, с което искаш хората да те свързват и помнят?
Определено и категорично да. „Стани богат“ е първо в много отношения – първи чужд формат, първо куиз състезание или викторина, но със значителни пари, давани срещу знания. Първото предаване, в което аз вече бях не само глас от радиото. Радиото е част от мен, от живота ми, но магията, която носи телевизията, е нещо уникално, няма друга като нея. Много хора станаха и нейна жертва, знаеш.
Със „Стани богат“ аз направих един пълен кръг – започнахме заедно и сега отново сме заедно. И предаването, и аз имахме странични „забежки“, ако читателите могат да ми позволят тази шега. Но ние с него имаме специална връзка, обичаме се. То самото е много специално. Там, в онова студио, на онзи стол, под онези прожектори – там съм си у дома. Моята главна редакторка се шегуваше, че все едно просто съм бил изключен от контакта. Със сядането, с първото предаване – „токът“ се разля по тялото ми и сякаш не беше минало толкова време, а едно кратко мигване.
Върнах се на пета скорост и заради топ екипа на предаването. Тези хора живеят, обичат и страдат за „Стани богат“. От чистачката до изпълнителния продуцент - всички са опънати струни на терен и работим като едно цяло.
Със „Стани богат“ навремето се качих на голям кораб и ми дадоха отговорността да съм негов капитан. Мисля, че се справих, дадох му човешко лице и през годините хората оцениха това.
Срещах неотдавна нашия играч Айхан Топал от Русе, който ми каза, че със спечелените от „Стани богат“ 10 000 лева през 2003 година си е купил офис в центъра на града. Ето виж, това предаване наистина е променяло съдби.
Защо според теб не се явяват за участие повече знаещи и начетени участници? Да не би нарочно да подбирате по-невежи, за да спестите пари от наградния фонд?
Отново е много просто – много умните хора се съмняват в себе си. Като в онзи виц, в който един човек всеки ден се молел да спечели от лотарията и накрая Бог му казал, че с радост би му помогнал, но все пак трябва да си купи и билетче. Затова, когато се престрашат, запишат се за участие и дойдат – тогава настава истински празник в нашето студио! Там пък ги очакват други препятствия.
Но, Жоро, много ми се ще да изясним нещо – “Стани богат“ не е „Менса“, не е „Харвард“ и не е MIT. Това е предаване, в което Беднякът милионер винаги може да победи. Може и да не се забелязва на пръв поглед, но Дани Бойл го видя и направи великолепен филм, който ще се гледа още дълго, заради универсалната си история, достъпна за всеки по света. Там, помниш, героят на Дев Пател победи, защото беше преживял лично отговорите на въпросите...
Цялото интервю прочетете в новия брой на списание BIOGRAPH.