Проф. Марчев: Карането на ски подобрява не само общото здраве на хората като цяло, но и на тези със сърдечносъдови проблеми

„Това, което препоръчваме на сърдечно болните, е да се качват в планината до 2000-2500 метра надморска височина", каза още проф. Марчев

Проф. Марчев: Карането на ски подобрява не само общото здраве на хората като цяло, но и на тези със сърдечносъдови проблеми

Реклама

Хората със сърдечни проблеми да карат ски само в България и да използват единствено инфрачервена сауна. Това каза в предаването „Тази събота“ проф. Сотир Марчев.

„Ние, кардиолозите, не лекуваме нашите болни със залежаване. Искаме да обездвижваме хората с инфаркт и то само първите два дни. Обездвижваме и хората с остър миокардит. На всички останали обаче ние им препоръчваме движение. В този смисъл ските са нещо добро, което подобрява не само общото здраве на хората като цяло, но и на тези със сърдечносъдови проблеми“, обясни той.

В пандемията много пациенти питали проф. Марчев, какво да пият, за да си подобрят имунитета. Той им казвал, че „добрият имунитет не се продава в аптеката – той се получава чрез добрия начин на живот“. Съветвал ги също така да се качват в планината, да се движат и да бъдат възможно най-активни.

„Това, което препоръчваме на сърдечно болните, е да се качват в планината до 2000-2500 метра надморска височина. Това практически са всички български ски курорти. В чуждите ски курорти, които са разположени на височина над 2500 метра, въздухът се разрежда и това създава проблеми при хората със сърдечни проблеми, хипертониците, пациентите с исхемична болест на сърцето и ритъмни нарушения“, каза още проф. Марчев.

От думите му стана ясно също така, че във високите планини хората със здравословни проблеми могат да получат внезапна сърдечна смърт. Причината за това е ниското налягане на кислорода. Децата, качени екстремно на някой висок връх, често правят белодробен оток, който изглежда като пневмония.

Последни

Реклама