Реклама

текст: Васил Богданов

Лятото е периодът, в който много хора тръгват за първи път на по-дълги преходи в планината. Ето още пет съвета от моя 12-годишен опит в планинарството, за да си изкарате по-приятно и да не намразите този толкова приятен начин за почивка.

6. Обувки

Първите ви разходки в планината вероятно ще бъдат с маратонки или високи градски обувки тип „кубинки”. Ако преходите ви се усладят, ще трябва да си купите планински обувки. Тук има едно златно правило: не слушайте чужди мнения коя марка обувки са удобни, коя не и коя дава бързи дефекти.

Всеки човек има различно съотношение между широчината и дължината на стъпалото, така че някои марки обувки никога няма да ви стоят добре. Фирмите използват различни калъпи и трябва да попаднете на бранд, в който кракът ви ляга добре. Най-вече на широчина, защото дължината винаги може да бъде коригирана с малко по-голям номер. Мерете обувките с чорапите, с които ще ги носите. Някои съветват да се купуват обувки не сутрин, а в късния следобед, когато краката са леко подпухнали. Така ще сте сигурни, че след няколко часа ходене обувките няма да ви отеснеят.

Добре е да отделите за обувки поне 250 лева. Цената не е малка, но дори и при много интензивно ходене те ще издържат 4-5 години. Имайте предвид, че в скъпото планинарско оборудване има много екстри, които в магазина няма как да усетите. Здрави материали, добра водоустойчивост, дишащи материи и т.н. В подметката и в самия корпус на обувките има какви ли не слоеве и нишки, за да бъдат те здрави, но в същото време еластични. Когато вървите по 5-6 часа и повече, тези неща имат голямо значение.

Добре е вечерта след покупката да постоите вкъщи с обувките час-два. От топлината те ще поомекнат малко и ще имате по-реална представа за тях. Ако нещо не е наред, ще можете да ги върнете или замените много по-лесно, тъй като те ще са напълно чисти и нови.

Досега съм „смлял” от носене два чифта трисезонни обувки и карам с трети. С всички обувки съм правил още първия път преходи над 5 часа и не съм имал проблеми с краката.

Трисезонни са обувките за пролет, лято и есен. Тяхната подметка е огъваща се, за разлика от чисто зимните обувки, чиято подметка не се огъва. Те са само за сняг. Ако ползвате зимни обувки на безснежен терен, ще си разбиете коленете.

При трисезонните обувки няма пълно щастие. Те или са по-лека версия, която във високите части (особено в каменистия Пирин) и при повече влага ще ви се сторят не толкова солидни, или са по-тежки и здрави, което при разходки в ниското е излишно. В момента съм с малко по-солидни трисезонни обувки, които имат гумен борд по цялата обиколка на стъпалото. Така при силна роса/слана/дъжд краката остават сухи за по-дълго време.

7. Изцяло пластмасови чехли

При преходи с преспиване винаги нося леки чехли, които са изцяло от пластмаса. Така след изкъпване те изсъхват бързо и цяла вечер стоя в хижата с тях, за да могат краката да си почиват. С чехлите можете да стоите и в колата/автобуса на път за/от планината.

8. Банята

Като стана въпрос за къпане, да кажа няколко думи и по този въпрос. В почти всички хижи има баня. През годините хижарите се смениха и вече трудно можете да попаднете на домакин от старата школа, който гледа с потрес всички градски „лигльовци”, искащи да се къпят по-често от веднъж на седмица.

При банята най-важното е да имате желание. Правил съм бързо изкъпване дори и на заслон „Ледено езеро” (под връх Мусала), където няма баня и тоалетна. Оставих две бутилки по 1,5 л на силното лятно слънце за час и готово.

В някои хижи банята се заключва и трябва да платите левче, за да ви дадат ключа. Ако има ученически групи, гледайте да ги изпреварите или да се вмъкнете между тях, защото те се моткат много и трябва да чакате бойлера да се стопли отново.

9. Кърпа за врата

Кърпата за врата е универсален аксесоар. Нещо като хавлията за галактическия стопаджия. Може да я ползвате за превързване на болно коляно и всякакви други неща.

10. Ръкавици

В раницата целогодишно трябва да имате тънки ръкавици с пет пръста. През лятото във високата планина можете да ги носите сутрин или вечер за половин час, но си струва. Носенето на ръкавици в планината има и друга полза – позволява ви да се чувствате комфортно с много по-малко връхни дрехи, т.е. раницата няма да ви изпотява толкова много гърба. Ако обичате да пиете бири и (или) да пушите до късно вечер пред хижата, е добре да носите и тънка зимна шапка. 

Тагове: планина