Българска художничка впечатли с картина Берлускони

Миглена Шанова има своя собствена техника на рисуване - грапо

Българска художничка впечатли с картина Берлускони

Реклама

Миглена Шанова хваща четката и боите, когато е в първи клас. По-късно завършва Художествената академия, но традиционните форми на изкуство ѝ доскучават. Тогава решава да създаде своя собствена техника на рисуване – грапо. Има съвместни проекти със светила в италианския интериорен дизайн като носителите на световни награди Емилиано Салчи и Брайт Моран. Нейна картина краси дома на Берлускони.

Миглена: Създадох тази техника преди много години с цел да намеря съвременна визия и стил, който да отговаря на бързоразвиващите се световни тенденции в дизайна. Нарекох техниката грапо. Тя е изключително иновативна с различната си визия. Има невероятен потенциал за експерименти, за работа. Много е креативна. С нея могат да се правят пространствени арт инсталации. Могат да се правят много фини графични структури в огромен мащаб, което е невъзможно да се случи с друга техника. Това не е нито графика, нито живопис. Това е една изцяло нова техника в света на изящното изкуство.

Картините, които прави Миглена, се различават от всичко, което сме виждали в света на изкуството до този момент. Нестандартната им визия се дължи на техниката и материалите, които използва.

Всъщност тя се изработва върху една много специфична повърхност, която не е стъкло, но дава визията на стъкло. Това е висококачествен материал, който се произвежда само в Дубай и го поръчвам специално от там. Дори инструментите са създадени за тази техника, но тя е изключително трудна за работа и с нея е невъзможно да се правят копия на произведенията. Това я прави високостойностна. Крайният резултат невинаги може да е контролиран и като времетраене това нещо понякога продължава с месеци.

Така се ражда новият проект на художничката – изкуството в интериора. Тя започва да работи в симбиоза с водещи дизайнери. Основната ѝ цел е да рисува картини, които да отговорят на нуждите на пространството и да допринесат за цялостното изграждане на визията.

Тази картина кръстих „Сънят на пеперудата“. При нея интересното беше да създам структура на ефирни крила и те да се противопоставят на грубата орнаментика на тухлите на стената отзад, но визията, погледната отдалеч, създава една визуална структура.

Картините имат три основни функции – да балансират, да поддържат интериора или да бъдат акцент в него.

Това са едни издрани месингови кръгове, които наподобих във фигурата на картината и по този начин подчертах ефекта и красотата и се получи цялостна визия. Тук картината играе ролята на поддръжка.

Когато помещението има пасивни цветови стойности, тогава се предполага, че картината играе ролята на акцент. Тя може да бъде с ярки и искрящи тонове – червено, жълто, цикламено. Аз използвах злато, като имаме и поддържащи златни декоративни елементи.

Едно произведение значително може да вдигне стандарта и нивото на живот в дадено помещение. Този висок стил идва точно от тази визуална наслада и естетическа хармония, които ние създаваме.

Собственият почерк на художничката бързо впечатлява богатите и известните. Тя работи с носителите на световни награди за дизайн – италианците Емилиано Салчи и Брайт Моран. Нейни творби са излагани в едни от най-престижните галерии в Европа и Америка.

Почти всичко, което излагам по света, е с тази техника. Да си поръчаш високостойностно произведение на изкуството с музейна стойност е нещо, което не всеки може да си позволи. Неслучайно това е привилегия на най-скъпо платените и най-престижните интериорни дизайнери в света, които работят с много известни личности. Даже в момента правим картина за семейството на Берлускони.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg