Гр@мотни: къде се прилагат гласовите технологии и какви са рисковете?

Валерия Кръстева се срещна с руския софтуерен архитект Николай Хабаров

Гр@мотни: къде се прилагат гласовите технологии и какви са рисковете?

Реклама

Доскоро устройства за разпознаване на глас можехме да видим основно в научно-фантастични филми. Днес те са част от ежедневието ни и се очаква да навлязат все по-дълбоко в него. Но как точно работят? Попитахме руския софтуерен архитект Николай Хабаров, който работи в тази сфера от над 10 години.

Николай Хабаров: В ежедневието помагат доста, защото няма нужда сами да включвате лампите, да речем, или да натискате бутони. Просто казвате командата и тя се изпълнява. Системите за гласово разпознаване са изградени на базата на вградени в тях речници и трябва да „хванат“ думата или израза.

В домовете вече доста се използват гласови тонколони. Те могат да направят почти всичко, което им кажете и да контролират почти всичко у дома. Един елементарен пример: може да кажете „Пусни музика“ или просто да кажете името на песента и тя веднага да зазвучи. В офисите тази технология се използва често в асансьорите. Само казвате номера на етажа и той спира точно там. Може да дава и допълнителна информация. Ако сте в голям небостъргач например, може да попитате на кой етаж се намира офиса на еди-коя си фирма и асансьорът ще ви отговори.

В колите се използва доста, защото ръцете на шофьорите обикновено са на волана. Много навигационни устройства също работят с гласово разпознаване. Някои автомобили дори имат вградени характеристики, които разпознават гласови команди. Системата също така може да пише текстово съобщение вместо вас, докато шофирате.

Това обаче може да е нож с две остриета. Ако системата за гласово разпознаване е включена към телефона ви, както най-често се случва, тя може да прочете съобщенията ви. Или пък може някои зложелатели да ви вземат телефона и с гласова команда да поискат съобщенията да се прочетат. Този случай беше доста известен и създаде проблеми на един производител – това, че даваше възможност да се прочете последния SMS.

Ако кажете „Включи лампата“, това е лесно разпознаваем израз за всеки човек. Но за системата това може да е проблем. Aко използвате друг израз като „Пусни крушката“ или „Включи предното осветление“, за нея ще е по-сложно да разбере какво точно имате предвид. Колкото по-прости изрази използвате, толкова по-малко грешки ще прави системата. Освен това, ако използвате израз, който е близък по звучене до друг с различно значение, тогава точността намалява значително.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg