Бернар Блистен - на лов за български таланти в София

С директора на парижкия Център за изкуство "Жорж Помпиду" ни среща репортерът Камен Лисички

Бернар Блистен - на лов за български таланти в София

Реклама

Центърът „Жорж Помпиду“ е създаден през 1977 година. В рамките на Националния музей той притежава една от трите най-важни колекции на модерно и съвременно изкуство в света. През него преминават над 7 милиона посетители годишно, което го прави третата най-посещавана институция във Франция и го класира в първата десетка на най-посещаваните и популярни музеи в света.

Бернар Блистен: Центърът „Помпиду“ чисто и просто не е като другите музеи. Неговата колекция е огромна и тя е отражение на историята му. Важно е да кажа, че ролята на Центъра е да си спомним много добре какво е неговото място в Европа, а що се отнася до моето посещение тук – идеята е да развиваме колекции, което, между другото, преди време сме започнали да правим с помощта на някои български интелектуалци, както и на музейни работници.

Какво е присъствието на българското съвременно изкуство във вашия Център?
Кристо, който догодина ще има самостоятелна изложба при нас, но също така и Недко Солаков, чиито картини са изложени дори и в момента. Ако говорим за интердисциплинарните колекции – имаме видео творби на Красимир Терзиев. Така че важно е да развием колекции в зависимост от новите неща, с които се запознаваме.

Освен това трябва да развием и други дисциплини като дизайна и архитектурата, с които аз все още не съм добре запознат. Не трябва да забравяме и имената на Юлия Кръстева и Цветан Тодоров, които са пряко свързани със съвременната интелектуална френска сцена. С хора като тях, с радост бих помислил за развитието на съвременното изкуство.

За първи път сте в България – имате ли вече впечатления?
София е един наситен град с чудесна архитектура и красиви пейзажи. Естествено не познавам нищо от реалността на града, но пък за сметка на това познавам неговата история. Имал съм възможността да изучавам историята на Османската империя и на античността и знам каква е историческата роля и важната позиция на България в историята въобще.

Как разбирате, че един съвременен артист е ценен? И че от него ще стане нещо в бъдеще.
Това, което мога да кажа е, че един творец изгражда определена система и има особен светоглед. И когато този светоглед е по-различен, оригинален или по-особен – тогава се опитвам да разбера нещо повече за него. Освен това удоволствието да работиш в света на съвременното изкуство е свързано с това да се срещаш с творци. Моето пътуване в България е свързано именно с това – да се срещна и запозная с творци, да се опитам да ги опозная, за да видя какво представляват като хора, но също така и да вникна в тяхното изкуство и начина им на работа.

Случвало ли ви се е обаче преценката ви по отношение на някой артист да се окаже грешна?
О, да! Имах приятел артист, който казваше, че един човек не трябва да бъде прав, а трябва по-скоро да запази здравия си разум. И продължавам да харесвам творци, които никой друг не харесва.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg