"Гр@мотни": Какви опасности за децата крият разговорите онлайн?

И как родителите да се справят с тях?

"Гр@мотни": Какви опасности за децата крият разговорите онлайн?

Реклама

Според тълковния речник, „Чат“ е отворена група в интернет, в която хората разговарят в реално време според интересите си. За да влезеш, не е нужно да споделяш информация за себе си – достатъчно е само да имаш псевдоним, или така наречения „никнейм“. Единственото условие е да си запознат с езика, етикета и културните особености на онлайн общуването.

Първата чат програма за компютри е по-стара от самата мрежа. Носи името Talkomatic и се появява през 1973-та. Нейни наследници, познати и до днес, са mIRC, ICQ, Skype и чат стаите.

Тези виртуални места са запазена територия за тийнейджърите през 90-те години. По това време те трябва физически да напуснат дома си, за да отидат до компютърния клуб. Едва десетина години по-късно смартфонът във всеки джоб променя драстично начина, по който подрастващите се свързват с приятелите си.

С бързи темпове социалните мрежи „Фейсбук“ и „Туитър“ отстъпват пред най-различни приложения. Уатсъп, Вайбър и Снапчат са водещите, чрез които децата комуникират активно. Съществуват и алтернативи. Профилирани чатове само за подрастващи, в които те разменят снимки или пък видео, уговарят си срещи на живо и отговарят на провокативни въпроси от непознати. Факт са и криптирани пространства, които пазят разговорите им в абсолютна тайна и „сейфове“, които заключват неподходящи за разпространение снимки.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg