Как да разпознаем фалшивите новини?

В поредицата ни "Гр@мотни" гости по темата са Жюстин Томс и Петър Кънчев

Как да разпознаем фалшивите новини?

Реклама

Жюстин Томс, интернет предприемач:
„Любимата” ми фалшива новина е как папата е харесал Доналд Тръмп за президент на САЩ.

Петър Кънчев, експерт към Националния център за безопасен интернет:
На мен фаворит ми е как са открили извънземни в Перу. Признавам си, че навремето се вързах на конспирациите, че кулите близнаци в Ню Йорк са разбити от американците. Около 50% от хората вярват на фалшивите новини.

При сензационни новини е важно да се гледа кой е източникът. Бомбастичното заглавие само по себе си е повод за съмнение. Не споделяйте подобни новини, без да сте проверили в поне една голяма медия дали е вярно. Хората се блазнят от мисълта да са сред първите, споделили нещо сензационно.

В едно македонско село бяха регистрирани 150 сайта за създаване на фалшиви новини относно президентските избори в САЩ. Правят ги там, защото държавата не е член на ЕС и няма толкова строги регулации.

Целта на такива сайтове е да се постигнат повече посещения. Социалните мрежи постоянно подобряват алгоритмите си за филтриране на фалшиви новини, но няма как да ги разпознаят на 100%.

Сашо Кадиев:
Аз самият веднъж казах фалшива новина в това студио. Че японците нямали добро отношение към мюсюлманите. Оказа се, че съм се доверил на фалшив източник.