Къщички за книги

Идеята за външни библиотеки хрумва на Сали Светославов от една къщичка в парка във варненския квартал "Аспарухово", която заварва изпочупена, разбита и празна

Къщички за книги

Реклама

Идеята за външни библиотеки хрумва на Сали Светославов от една къщичка във варненския квартал Аспарухово, която заварва изпочупена, разбита и празна. Затова вместо лека структура, закрепва стар хладилник за дънер на дърво.

Сали Светославов, студент:
Едва ли не, слагаме къщичката в решетки – за да не откраднат, да не счупят, да не пробват своите силови умения. Когато видях, че има интерес, хората наистина искат да има такива къщички и мислят, че това е смислено, реших да споделя с колегите от Свободния университет да направим такива къщички в училищата. А защо в училищата? – проблемът с тези къщички е, че хората не оценяват книгите. Взимат книги и после не ги връщат.

Електронните издания са за бърза информация, да провериш нещо, да осмислиш нещо и да коментираш в момента. Да имаш някаква представа за даден проблем. Книгите са нещо, което задълбочава хората, учат как да боравят с повече информация. Нещо, което има дух, можеш да го пипнеш, има мирис, може в книгата да има спомени, записки, може да има живот. Целта е учениците да свикнат да работят с книги и да обичат книгите.

Затова Сали заедно със свои състуденти и с подкрепата на Варненския свободен университет разработва проект за 10 къщички, които до края на учебната година ще поставят в училища. Отначалото хората посрещнали идеята с резерви.

Сали Светославов, студент:
Новите къщички ще изглеждат привлекателно, шарени, оцветени, ще ги поставим в началото в десет училища, във фоайето или в двора на училището, където да имат достъп.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg