Не/зависимите: първите 35 дни от периода на лечение на спортната легенда Николай Антонов-Таланта

И още: ще напусне ли Мартин Раданчев Центъра за лечение или ще продължи да се бори?

Не/зависимите: първите 35 дни от периода на лечение на спортната легенда Николай Антонов-Таланта

Реклама

В уникалния по рода си проект на "Преди обед" - "Не/зависимите", всеки понеделник в последния месец Ралица Стефанова ни среща с трима мъже, които имат шанса да се лекуват от различни зависимости, при това напълно безплатно. Днес тя ни показва как са преминали първите 35 дни от периода на лечение на спортната легенда Николай Антонов-Таланта и дали Мартин Раданчев продължава терапията си.

Иван Найденов, терапевт в Център за лечение на зависимости „Жива“:
Първото впечатление от Ники беше на силен човек. Човек на крайностите и това се потвърди и продължава да се потвърждава вече 35 дни, откакто той е тук. Много чувствителен, много импулсивен човек, който може в рамките на няколко минути да плаче, да се смее, да те прегърне или пък да те гледа лошо.

Той взима всичко от живота, изстисква го, изсмуква го, консумира го и го прекарва през сърцето и душата си. Той е от много малък град и на крехка възраст попада сред зависими. Примерно те са били на 18-20, а той е бил на 14. Искал е да прилича на тях. И много лесно е бил въвлечен във всичко това, за да получи принадлежност, идентичност.

Той не е бил подготвен за това. Мисля, че и родителите не са били подготвени. Защото едва ли майка му си е мислела, че той ще стане такава звезда.

Когато си на такъв режим, терапевтичен, имаш определен период от време, в който можеш да провеждаш разговори с твоите близки хора.

Изолацията е много важна в началото на всяко възстановяване. Чисто физическата изолация е важна, за да може самият резидент да се настрои на такава вълна, че да погледне в себе си и да работи със своите чувства и емоции.

Ники искаше да си ходи, защото не можеше да има достъп до телефон по всяко време. Когато Ники разбра, че не може да се чува през ден или през два със свои близки, това го разгневи.

Да дели лично пространство с други хора е друг тежък момент при него. Той е отборен играч, но и тежък индивидуалист.

Промяната на поведението става много бавно и постепенно. В началото, в групи, беше неудържим. Беше много трудно да го задържа час и 15 минути в група. Докато в момента полага всички усилия.

Не слага обичайните маски, които един зависим си слага с цел да се предпази или да не бъде конфронтиран, или да не бъде разобличен. Това е плюс при него.

Нещата, които разгневяват Ники, обикновено са свързани с моменти, в които не са удовлетворени негови първични потребности. Когато един зависим се възстановява и започва да бъде чист и трезвен, неговите чувства и емоции излизат на повърхността. Емоционалната възраст е тази, в която започва употребата.

Така че ние имаме един гневен пубертет в тялото на двуметров бивш атлет на 50. Когато Ники е гладен, а има определен час за обяд, той е гневен.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg