Какво трябва да знаем за синдрома на раздразненото дебело черво

Съветите на хомеопата и шуслеров терапевт д-р Василка Юрукова

Какво трябва да знаем за синдрома на раздразненото дебело черво

Реклама

Над 15% от българите страдат от синдрома на раздразненото дебело черво.

Симптомите са различни – понякога болките са остри, друг път тъпи, подуване на червата, диария или запек.

Нарича се синдром, защото не се знае от какво точно се предизвиква. Има редица провокиращи фактори – най-често определени храни или стрес. Това е хронично заболяване с чести обостряния, поне три пъти годишно. Някои го наричат колит, но става дума за едно и също нещо. Жените са по-предразположени, защото са по-емоционални и тревожни.

Хората с диария трябва да избягват шоколад, млечни продукти, алкохол, кофеин и мазни храни. Трябва да се намали консумацията на газообразуващи храни като зеле, карфиол, броколи и бобови.

Страдащите от запек имат нужда от повече фибри, но трябва да се балансира, защото те също са газообразуващи.

Пробиотиците могат да помогнат много при синдрома на раздразненото дебело черво. Шуслеровите соли с номера 5, 7 и 9 също са полезни в такива случаи.

Добре е да се знае, че синдромът на раздразненото дебело черво може да доведе до хемороиди. Самите болки в стомаха водят до допълнително изнервяне и това влошава състоянието.

Понякога проблемът е в точно определен продукт, който организмът не може да разгради, например млечните храни и глутена. Ако той се изключи от менюто на 100%, и се почувства подобрение, значи вината е в него.

В други случаи проблемът идва от инфекции в червата. След тяхното излекуване симптомите изчезват напълно.